Nedjelja, 24 studenoga, 2024

Jeste li svjesni otrova u sredstvima za čišćenje?

Preporučeno

news-2014-March-sredstva_v_766145672Iako ne znači da ćete zbog upotrebe ovih proizvoda zaista dobiti rak, bolje je spriječiti bilo kakve moguće posljedice.

Mnogi proizvodi za kućanstvo, poput osvježivača zraka, sredstva za pranje posuđa, čak i toaletnog papira, sadrže štetne tvari poput ftalata, naftalena i formaldehida koje mogu naškoditi našem organizmu jer su poznati kancerogeni.

Ftalati – osvježivači zraka, toaletni papir

Proizvođači često na deklaracijama navode samo da proizvod ima miris, ali ne i da sadrži ftalate.

Iako ne znači da ćete zbog uporabe ovih proizvoda zaista dobiti rak, bolje je spriječiti bilo kakve moguće posljedice. Prostorije osvježavajte prirodnim mirisnim uljima i češće zračite prostorije u kojima boravite.

Upravo se čita:  „Kupila sam kuću za 26.000 eura“: Britanka (43) prodala svu imovinu i preselila se na brdoviti Balkan

Etilenski glikol – sredstva za održavanje automobila

Antifriz i tekućine koje sadrže etilenski glikol iznimno su toksične. Držite ih dalje od dohvata djece jer bi, u slučaju gutanja, mogla umrijeti. Staro motorno ulje opasno je u dodiru s kožom, a do zdravstvenih problema obično dolazi nakon dužeg izlaganja.

Perkloretilen, PERC – odjeća koju ste dali na hemijsko čišćenje

PERC je neurotoksin i kvalificiran je kao mogući kancerogen. Ljudi koji žive u stambenim zgradama u kojima se nalaze hemijske čistionice često su se žalili na vrtoglavice, gubitak koordinacije… Ta se tvar najčešće unosi u organizam udisanjem mirisa odjeće nakon čišćenja u hemijskoj čistionici ili zbog udisaja para koje se otpuštaju nakon, na primjer, čišćenja tepiha sredstvom koje sadrži perkloretilen (tetrakloroetilen), naftalen, benzen, formaldehid i trikloretilen.

Upravo se čita:  „Kupila sam kuću za 26.000 eura“: Britanka (43) prodala svu imovinu i preselila se na brdoviti Balkan

Kuglice naftalina

Udisanjem naftalina udišete insekticid. Naftalin sadrži gotovo 100% kancerogenog naftalena ili paradiklorobenzena. Umjesto toga koristite lavandu protiv moljaca ili neke druge prirodne proizvode.

Triklosan – antibakterijska sredstva za čišćenje

Triklosan je agresivni antibakterijski agens koji može potaknuti rast otpornih bakterija, a istražuje se i uzrokuje li triklosan poremećaj endokrinih (hormonalnih) funkcija.

2-butoksietanol – univerzalna sredstva za čišćenje, sredstva za čišćenje prozora i kuhinjskih površina

Česti sastojak mnogih sredstava za čišćenje prozora 2-butoksietanol odaje se “slatkim mirisom”. Riječ je o moćnom otapalu, a proizvođači ga ne navode kao sastojak na deklaracijama proizvoda. Ako se udišu mirisi tih proizvoda, to može prouzročiti upalu grla, a u velikim koncentracijama i plućni edem te oštećenje jetre i bubrega.

Upravo se čita:  „Kupila sam kuću za 26.000 eura“: Britanka (43) prodala svu imovinu i preselila se na brdoviti Balkan

Amonijak – sredstva za čišćenje kupaonice, sredstva za poliranje

Amonijak je česti sastojak u sredstvima za čišćenje, posebice u onima za pranje staklenih površina i kupaonice. Amonijak je jako nadražujući i ima štetni uticaj, posebice na osobe koje pate od astme i starije osobe koje imaju problema s plućima i disanjem. Osobe koje su često izložene parama amonijaka najvjerojatnije će razviti kronični bronhitis i astmu. Ako se pomiješa s izbjeljivačem, razvit će se otrovni plin, prenosi vecernji. Umjesto proizvoda s amonijakom za čišćenje radije izaberite – votku!

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

FUCZ: Na lokaciji “Curine njive” i dalje prisutne duboke pukotine, zbog snijega nije moguće utvrditi tačno stanje

Općinski štab civilne zaštite Stari Grad organizovao je 24-satno osmatranje terena na lokalitetima Curine njive i Bistrički potok u...

Još vijesti za vas