Morski puž uglavnom obitava na koralnim grebenima u tropskim plimnim zonama, koje su specifične mahom za Pacifik. Svoj otrov ove životinje kriju u svom takozvanom “zubu”, a izbacuju ga u situacijama kada im je život u opasnosti. Po čovjeka otrov manjih puževa izaziva vrlo jak bol, ali kod većih primjeraka može biti čak i smrtonosan.
Potpuna je misterija već vijekovima unazad da uglavnom smrtonosni otrovi sadrže i moćne proteine od kojih se prave izuzetno važni lijekovi, posebno analgetici. Isti je slučaj i sa otrovom ove morske životinje koja u svom tijelu krije za sada najmoćniji lijek protiv bolova ikada pronađen.
Istovremeno, pored morskog puža, trenutno se ispituju i sastojci ništa manje opasnih otrova možda jedne od najopasnijih otrovnih životinja na svijetu, žabe, poznatije kao “otrovna strijela”, koja obitava na prostoru centralne Južne Amerike (Ekvador).
Njen je otrov toliko jak da jedna doza od nekoliko mililitara dovoljna je da usmrti čak i 2.000 ljudi. Još jedna životinja koja pomaže farmaceutima u potrazi za moćnim analgeticima je i rijetka vrsta pauka koji nastanjuje kontinentalni dio Australije, takozvani “lijevkasti pauk”, čiji je otrov takođe smrtonosan za čovjeka.
Iz otrova morskog puža nastala je i prva verzija analgetika pod imenom “Ziconotide”, koji je do sada uspešno bio testiran na miševima, ali ovaj lijek je jedino moguće primiti kao injekciju i to direktno u moždinu.
Novija verzija lijeka izašla iz kanadskih farmaceutskih laboratorija može se koristiti i oralno, ali do sada lijek nije testiran na ljudima, već samo na miševima, kod kojih su i najmanje doze imale fantastične rezultate.
Očekuje se da će lijek u naredne dvije godine biti testiran i na ljudima i, prema tvrdnjama naučnika koji su radili na njegovoj izradi, ne bi trebalo očekivati bilo kakve nuspojave. Naprotiv, kako kažu, lijek neće djelovati na receptore opijata u mozgu, što znači da neće stvarati zavisnost.