Pogledajte listu traženih i dobro plaćenih poslova za koje vam ne treba fakultetska diploma. Neka zanimanja su deficitarna i uz dobru praksu možete imati dobru platu.
Kuhar
Ranije su se u kuharske dvogodišnje škole upisivala djeca sa lošim prosjekom, dok se to u posljednje vrijeme promijenilo.
Zarada šefova kuhinja i vrsnih kuhara daleko je iznad prosječne plate u BiH, a jedan njihov angažman za pripremanje banketa i koktela košta i do 300 eura.
Dobri kuhari su uvijek traženi i prilično dobro plaćeni. U hotelima i dobrim restoranima su plaćeni oko 1.500.
Šef kuhinje može da zarađuje od 2 000 KM i više, zavisno od radnog mjesta, referenci, stečenog radnog staža i kulinarskog umijeća.
Uz to, nije im teško da nađu ni posao u inostranstvu, jer su bh. kuhari izuzetno cijenjeni, naročito u zemljama Zapadne Evrope.
Zanati
Zanati se u našoj zemlji ne cijene dovoljno. Nisu dovoljno plaćeni, a samostalne zanatlije ne mogu puno da zarade zbog slabe platežne sposobnosti građana.
Među najplaćenije zanatske poslove spadaju automehaničari, autoelektričari, vodoinstalateri, varioci i stolari. Stolar ne izlazi na teren bez 40 maraka, dnevnica nikada nije manja od 50, a može biti i 60 eura.
Dobar keramičar može da zaradi od 1 000 do 3 000 maraka mjesečno, a svoj rad naplaćuje po kvadratu.
Približno isto zarađuju i parketari, vodoinstalateri, mehaničari, električari, majstori za grijanje, monteri, serviseri klima ili moleri.
Prema podacima sa Forbesa, električar u inostranstvu u prosjeku zarađuje preko 4.000 dolara, staklar 3.000 dolara, a vodoinstalater preko 4.000 dolara mjesečno.
Zdravstvo
U zdravstvu uvijek treba radne snage. Ova industrija je velika, a postaće još značajnija zbog starenja stanovništva.
Medicinske sestre su uvijek tražene, plate u privatnom sektoru se kreću oko 1 000 maraka (u državnom oko 800).
Velika mana je što se u privatnom sektoru radi prekovremeno, a postoji i rad u noćnim i duplim smjenama.
Predstavnik prodaje-komercijala
Oglasi su puni ponuda za posao komercijaliste, predstavnika prodaje, raznih sales menadžera.
U ovom poslu može vanprosječno da se zaradi, ali je problem što je samo nekolicina kandidata sposobna da sprovede prodaju do kraja.
U inostranstvu prodavci zarađuju u prosjeku 4.300 dolara, dok kod nas u prosjeku izađu na 1 000 maraka, ali im plata raste u skladu sa realizovanim prodajama.
Komercijalisti i prestavnici prodaje mnogo rade, ali mogu mnogo i da zarade. Imaju razne beneficije, kao što su službeni telefon i automobil.
Web developer
Web developer sa fakultetskom diplomom i nikakvim praktičnim znanjem nikada neće naći posao na legalan način.
Plate u ovoj oblasti isključivo zavise od vašeg znanja, vještina i iskustva. Ovo zanimanje će u budućnosti biti još traženije, a plata je u inostrastvu u prosjeku iznad 6.000 dolara.
Za posao web developera u BiH možete za početak zarađivati 1 000 maraka, a plate vrhunskih stručnjaka dostižu i nekoliko hiljada eura.
Prednost ovog posla je što se može potpuno samostalno raditi od kuće za strance, domaće firme, prijatelje ili možete razvijati sopstvene projekte.