Poplave u regionu nažalost odnijele su ljudske živote. Oni koju su uspjeli da se u poslednjem trenutku spasu ispred vodene stihije, iza sebe su ostavili poplavljene kuće, imovinu, automobile…
Iako će prave razmjere štete moći da se procjene tek kada se voda povuče sa poplavljenih područja, mnogi vlasnici automobila moraće da se pomire sa tim da su njihova vozila totalno uništena, dok će neki uspjeti da uz manje ili veće popravke osposobe svoj auto. U slučaju da je vaš automobil makar i djelimično bio pod vodom, najbitnije je da se obratite serviserima i stručnim osobama i da ne pokušavate ništa na svoju ruku, ako se u to ne razumijete, prenosi B92.
Nakon što se voda povuče, briga o automobilu mnogima neće biti na prvom mjestu liste prioriteta. Ipak, u jednom trenutku vlasnici će morati da sagledaju u kakvom stanju se nalazi njihovo vozilo.
Najprije je potrebno utvrditi koliko duboko je automobil bio u vodi. To se može odrediti na osnovu traga prljavštine i blata koji je voda ostavila na spoljašnjosti ali i u unutrašnjosti vozila kada se povukla. Ako voda nije prešla iznad donje ivice vrata, odnosno centralnog dijela točkova, automobil bi trebalo da bude u redu.
Ipak, i u takvim slučajevima najbolje bi bilo da vam neko ko je stručan provjeri da li je sa motorom i elektrikom sve kako treba prije nego što ga pokrenete. Iako ćete željeti da što prije startujete motor i proverite da li radi, ako je voda prodrla u njegovu unutrašnjost, okretanjem ključa možete napraviti još veću štetu.
U slučaju da je auto bio poplavljen u nivou iznad donje ivice vrata, voda je vjerovatno prodrla u unutrašnjost vozila i načinila određenu štetu na automobilu. Kada otvorite vrata, takođe po tragovima možete vidjeti do kog nivoa je voda ušla u kabinu, čak i ako se u međuvremenu povukla.
Ako je vaš automobil kasko osiguran, prije nego što bilo šta preduzmete, nazovite osiguravajuću kuću i raspitajte se kakva je procedura u ovakvim slučajevima i kakve su vaše opcije u pogledu nadoknade štete. Bilo bi dobro da fotografišete auto u stanju u kakvom ste ga zatekli nakon poplave.
Onima koji smatraju da imaju dovoljno znanja da se sami upuste u otklanjanje štete koja je nastala na automobilu, stručnjaci savjetuju da nakon povlačenja vode sačekaju 24 sata da se voda koliko-toliko ocijedi. Od pomoći će biti toplo i sunčano vrijeme koje nas očekuje u narednim danima.
Ako je auto bio dublje u vodi ona se sigurno uvukla u svaki njegov dio. U takvoj situaciji najranjiviji su motor, elektronika, električne instalacije…
Prije bilo kakvog rada na vozilu, potrebno je skinuti akumulator. Smatra se da je ona elektronika koja je imala napajanje sve vrijeme trajno oštećena, dok elektronski dijelovi koji nisu pod naponom kada je motor isključen, možda mogu biti spaseni.
U svakom slučaju, savremeniji automobili, koji imaju više elektronike, ranjiviji su od onih starije proizvodnje.
Bilo da se automobilom bavi majstor ili vlasnik koji je za to stručan, u zavisnosti od nivoa poplave, biće potrebno djelimično ili potpuno rastaviti vozilo. Kada je u pitanju elektronika, svaki dio treba izvaditi van automobila i dobro osušiti.
Prije ponovnog povezivanja, sve kontakte treba naprskati odgovarajućim kontakt sprejom.
Treba proveriti i da li je voda ušla u farove i stop svijetla. Ako jeste, biće potrebno i njih izvaditi i osušiti. Što se tiče motora, čak i ako nije radio u trenutku kada je automobil poplavljen, potrebno je da se izvrši njegova detaljna provjera, otvaranje i čišćenje. Takođe, treba potpuno isprazniti i rezervoar sa gorivom, jer je moguće da je voda prodrla i u njega.
Struja i voda se baš i ne slažu, pa treba prekontrolisati i po potrebi promijeniti električne instalacije, jer u slučaju nekog problema, kasnije tokom vožnje mogu izazvati požar na vozilu.
Automobili, posebno oni novije proizvodnje, izuzetno su kompleksni i sastoje se od brojnih mehaničkih komponenti, pokretnih i nepokretnih dijelova. Treba izvršiti i kontrolu hladnjaka, prenosnog i kočionog sistema, sistema oslanjanja… kojima će takođe biti potrebno čišćenje, podmazivanje, promjena ulja, a možda i zamjena određenih dijelova.
Nakon mehaničkih, elektronskih i električnih komponenti, na red će doći enterijer vozila. Većina automobila ima tapacirung duž čitavog poda, u prtljažniku, vratima… Sjedišta se takođe sastoje iz više slojeva, a voda je sigurno natopila i one najdublje.
Zbog svega toga, najbolje je unutrašnjost automobila rastaviti dok se ne dođe do lima, jer čak i kada se površinski slojevi osuše, moguće je da se vlaga zadrži u dubljim slojevima i “džepovima” i da kasnije izazove buđ i koroziju. Prije vraćanja u automobil, dijelove enterijera potrebno je dubinski oprati i dezinfikovati.
Vlasnici automobila čije osiguranje pokriva i štetu od poplave, mogu da očekuju da im ona bude nadoknađena. Ipak, većina vozača nema takvu vrstu osiguranja. U slučaju većeg oštećenja vozila, treba dobro procijeniti koliko će koštati da se automobil dovede u ispravno stanje i da li se taj trošak uopšte isplati u odnosu na vrijednost i starost vozila.
Prilikom procjene, treba imati u vidu da čak i kada se automobil osposobi, na njemu se tek kasnije tokom eksploatacije mogu pojaviti razni “skriveni” problemi koji su nastali upravo zbog toga što je bio poplavljen.