Rezultati genetske analize fragmenata kostiju neandertalaca i denisovaca otkrivaju nove zanimljive podatke o našoj ne tako davnoj evolucionoj prošlosti. Oni navode na zaključak da su se sa savremenim Homo Sapiensom, pored denisovaca i neandertalaca, ukrštali i pripadnici neidentifikovane četvrte vrste hominina.
Grupa evolucionih genetičara predstavila je najnovije rezultate prošle nedjelje na sastanku londonskog Kraljevskog društva, koje se bavi unapređenjem znanja u oblasti prirodnih nauka.
Neandertalci su nastali prije 200.000 godina. Njihovi ostaci nađeni su širom Evrope i u centralnoj Aziji. Iako stepen njihovog kognitivnog razvoja nije bio na nivou Homo Sapiensa, koji je nastao otprilike u isto vrijeme, naučnici pretpostavljaju da je riječ o prvim homininima koji su nosili odjeću, sahranjivali mrtve i obrazovali vlastite jezike.
Sva saznanja o denisovcima zasnovana su na fragmentima kostiju otkrivenim u jednoj pećini, iz perioda prije 30.000-50.000 godina.
Naučnici pretpostavljaju da je treća vrsta hominina sa kojom se ukrštao Homo Sapiens bila iz Azije, ali to tek teba da potvrde nova istraživanja, koja će, kako se nadaju, omogućiti identifikovanje nepoznate populacije kako bismo bolje razumjeli kako smo postali ono što danas jesmo.