Naučnici Centra za regenerativnu medicinu škotskog Edinburg univerziteta uspješno su izveli eksperiment uz pomoć laboratorijski proizvedenih ćelija, koje su implantirane u tijelo pokusnih miševa, proizvodeći novu ovojnicu timusa, prenosi Anadolu Agency (AA).
Istraživanje je u cjelosti objavio magazin „Nature Cell Biology“, a riječ je o prvom eksperimentu u kojem je vještački proizveden funkcionalan organ od laboratorijskih ćelija.
Ćelije su korištene kako bi se proizvela ovojnica timusa, važnog organa imunološkog sistema, a nakon eksperimenta je pomenuti organ normalno funkcionirao i proizvodio T ćelije koje sprečavaju pojavu različitih infekcija u organizmu.
Šefica istraživačkog tima Clare Blackburn je kazala da je ovo „nevjerovatan podvig“ i da su naučnici uspjeli da vještački proizvedene ćelije programiraju da normalno funkcioniraju i proizvode ćelije u živućem organizmu.
„Organi koji su do sada proizvođeni u laboratorijama su bili ograničene veličine i funkcija. Naše istraživanje je omogućilo da se vještački proizvedeni timus koristi i u kliničke svrhe“, kazala je Blackburn.
Ističući kako će ovaj uspjeh imati veliki značaj i za buduću proizvodnju lijekova, Blackburn je kazala da će vještački timus biti moguće implantirati u tijela novorođenčadi koja se rode bez tog organa.