Klimatske promjene dovest će u ovom stoljeću do serije dugih sušnih razdoblja koja bi mogla potrajati desetljećima.
Mega-suše, koje prema definiciji traju 35 i više godina, postat će sve izglednije kako se bude rasla temperatura globalnog zagrijavanja, a najprije će pogoditi ona područja u kojima je već smanjena uobičajena količina oborina, upozorava dr. Toby Ault sa univerziteta Cornell, autor izvještaja koje bi trebalo biti objavljeno ove sedmiceu American Meterological Society’s Journal of Climate.
Riječ je o prvom naučnom izvještaju koje upozorava na prijetnju velikih suša zbog klimatskih promjena, prenosi Independent.
Mega-suše koje nam slijede bit će toplije i dugotrajnije od onih u prošlosti, tvrdi Ault. Mogle bi desetkovati svjetsku ekonomiju i opskrbu hranom, što bi za posljedicu moglo imati humanitarne krize.
Najugroženija su područja jugozapadne SAD, južna Europa, Afrika, Indija, Australija te veći dio Srednje i Južne Amerike.
‘U tim dijelovima svijeta suša bi mogla trajati desetljećima’, tvrde naučnici.
Mega-suše su se periodički pojavljivale u proteklih nekoliko hiljada godina, a u nekim su slučajevima uzrokovale propast cijelih civilizacija, primjerice, indijanskih plemena na jugozapadu SAD-a u 13. stoljeću ili kraljevstva Kmera u Kambodži u 14. stoljeću.
Posljedice za našu civilizaciju također bi mogle biti katastrofalne s obzirom da je svjetska populacija višestruko narasla pa se zalihe vode smanjuju.