Jaja su odličan izvor zdravih masti i proteina koji vas mogu držati sitim dugo vremena. Pored toga, nije ih teško pripremiti a i nisu skupa. Istraživanja su pokazala da konzumiranjem jaja ljudi mogu izgubiti kilograme, jer ona sadrže samo 75 kalorija i 7 grama proteina, što ih čini jako hranjivim proizvodom.
Jedno jaje sadrži samo 5 grama masti, a pored toga sadrži vitamine i minerale. Sadrži i kerotine, koji služe u zaštiti od raznih bolesti. Pored brojnih beneficija, problem je u tome što ako ih jedemo svaki dan, brzo će nam dosaditi. Kako bi dodali opcije vašem izboru za doručak, donosimo vam sedam različitih načina kako pripremiti jaja.
1. Kajgana
Najlakši i najčešći način pripreme jaja, jeste kajgana. Pobrinite se da vam temperatura šporeta ne bude previsoka, i ostavite da se jaja malo uhvate za tavu, prije nego što počnete da ih mješate. Kako biste začinili vašu kajganu, dodajte vaše omiljeno povrće ili neki sir.
Kajgana sa feta sirom
Potrebni sastojci cu: pola nasjeckanog luka, 4 jaja, 2 isjeckana paradajza, 2 kocke feta sira, biber i so kao začini. Ugrijte tavu podmazanu uljem, propržite luk, i zatim dodajte jaja. Kada jaja budu skoro pa gotova, dodajte sir, paradajz i začine.
2. Jaja na oko
To je jelo, koje najvjerovatnije sadrži najmanje kalorija, a u kojem možete uživati u ukusu jaja, jer se na taj način spriječava da se žumance oksidira ili promjeni u toku pripreme. Svakako nema dodatnih kalorija iz putera ili ulja.
Lako pripremljena jaja na oko
Potrebni sastojci: 2 jaja, 2 kašikice octa, biber i so, i svakako tava i kašika. Prokuhajte vodu u tavu, toliko da prekrije dno. Kada počne ključati u nju dodajte ocat. Svako jaje posebno razbijte u čašu, koju ćete držati minutu iznad vode da se ugrije, zatim jaje prebaciti u tavu. Lagano bjelance kašikom prebacujte preko žumanjka, smanjite temperaturu, i ostavite da se krčka par minuta, dok bjelanace ne bude gotovo. Uživajte u obroku.
3. Omlet
Priprema omleta je jako lagana i pruža vam prostora da pokažete vašu kreativnost u kuhinji. Moguća kombinacija punjenog omleta je sa suhim mesom, paprikama, gljivama, raznim povrćem, avokadom, u suštini sa čim vi poželite. Moguće je da će vam biti potrebno par puta da je napravite, dok je ne usavršite, ali brz je to proces. Pripremajte ih od dva ili tri jaja, u zavisnosti koliko ste gladni. Ako pravite više omleta, možete ih držati toplim tako što ćete ih stavljati u rernu.
Omlet sa špinatom i sirom
Potrebni sastojci: čaša vode, posuda špinata, par komada sira, dva ili tri jaja, maslinovo ulje, biber i so. Umućkajte jaja sa malo vode, smjesu ubacite u malo dublju tavu, i pustite da se smjesa raposredi po tavi. Dodajte špinat i sir, na jednu polovinu tave i dodajte malo soli i bibera. Praznu polovinu prebacite preko druge, kako biste preklopili. Možete rotirati omlet, ako želite da bude baš prženo, a onda je spremno za jelo.
4. Kuhana jaja
Kuhana jaja se mogu koristiti kao dodatak salatama, ili samo njih možete jesti za obrok, kao jednu proteisnku bombu. Ljuštenje jaja nekada zna biti teško. Kako biste lako oljuštili kuhano jaje, bolje je jaja bar sat vremena prije kuhanja izvaditi iz frižidera i onda kuhati 10 do 15 minuta.
5. Zapečena jaja
Najbolja alternativa za pržena jaja jeste da ih zapečete, što je u suštini lagan posao. Stvaite dva jaja u posudu za pečenje, koja je prije podmazana uljem, pospite malo bibera i soli po njima. Poklopite ih kašikama za supu, stavite u rernu, na oko 180 stepeni, i pustite ih da se peko 12 do 15 minuta. Kako biste obogatili jelo, pokušate dodati obareni špinat, naribani trapist ili nasjeckani paradajz.
Zapečena jaja sa povrćem
Potrebni sastojci: 4 jaja, razno povrće po vašem izboru, ali sve nasjeckano. Ugrijte rernu na 180 stepeni, povrće poredajte u posudu, polijte ga maslinovim uljem, i preko toga stavite jaja, koja će se samo razliti. Pečite to 25 do 30 minuta. Servirajte na tanjir, i sve je spremno.
6. Jaja na oko br.2
Ova vrsta jaja na oko je takva, da žumanjak treba ostati otkriven i u prirodnom, okruglom obliku. Vjerovatno je i najteži način pripreme jaja. Ako ih u tavi jos niste usavršili, koristite se kalupima, u kojima razbijeno jaje ostaje u prirodnom obliku, gdje se žumanjak ne razlije.
7. Punjena jaja
Punjena jaja se obično poslužuju kao hrana koju možete sa nogu jesti, na nekim žurkama, prijemima, kao gustaciju uz neko piće. Jesu ukusna, ali se punjena jaja obično pripremaju sa majonezom i mnogim drugim jako kaloričnim namazima. Ali postoje mnogi recepti pomoću kojih možete pripremiti manje kalorična punjena jaja.
Zdrava punjena jaja
Iskuhajte 6 jaja, prerežite ih na pola. Žumanjak izvadite iz svih polovina i ubacite ih u jednu činiju. Žumancima dodajte jogurta, sa manje mliječnih masti, bibera, soli, senf i isjeckanu papriku. Nakon što ste fino sjedili smjesu, počnite puniti šupljine u bjelancima. Uživajate u ukusnom jelu.
Budi oprezni, jaja morate držati u frižideru i pripremati ih na pravilan način kako biste dobili maksimum iz njih. Osobe koje imaju visok holesterol trebale bi se posavjetovati sa doktorom, kako bi im preporučio pravilnu ishranu koja uključuje i jaja.