Električne jegulje daljinski upravljaju svojim žrtvama, pokazuje američko istraživanje koje je otkrilo da jegulje mogu na daljinu izazvati trzaje mišića riba i tako razotrkiti mjesto na kojem se skrivaju.
Znanstvenici sa sveučilišta Vanderbilt otkrili su i da jegulje mog snažnim strujnim udarima nakratko paralizirati žrtvu izazivanjem opsežne nevoljne mišićne kontrakcije.
Već je dugo poznato da bijele električne jegulje koje žive u slivu Amazone mogu udarima napona do 600 volta onesposobiti žrtve, ali mehanizam izazivanja paralize nije bio jasan.
Profesor bioloških znanosti Kenneth Catania koji je vodio istraživanje na sveučilištu u Tennesseeiju izveo je niz pokusa koji pokazuju da strujni udari jegulje imitiraju električne impulse u motornim neuronima žrtava koji stimuliraju pokrete mišića, kad su ugrožene, te stanice simultano oslobađaju strujni udar, a niskovoltažni udari koriste se poput radara za pretraživanje okoliša.
Struju grabežljivci stvaraju u stanicama poput mišićinih koje se zovu elektrociti i čine većinu tijela te spremaju struju poput malenih baterija.
Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Science.