Kako bi adekvatno odgovorio na uspješni BMW M3, Mercedes je razvio dvije AMG verzije svoje C klase, onu sa 476 KS nazvanu C63 i jaču C63S, koja razvija 510 KS…
Za pogon najjačih C klasa zadužen je isti motor kao u supersportskom AMG GT kupeu, mada ga Mercedes označava drugačijim kodom: M177, umjesto M178. Riječ je o osmocilindričnom 4.0-litarskom benzincu sa direktnim ubrizgavanjem goriva i dva turbopunjača. Ovaj agregat u potpunosti je usklađen sa Euro 6 propisima o emisiji štetnih gasova i serijski se isporučuje sa start/stop sistemom za automatsko paljenje i gašnje kod svakog stajanja, odnosno kretanja. Slabija verzija ovog agregata, koja se ugrađuje u C63 model, razvija 476 KS između 5.500 i 6.250 obrtaja u minuti, te raspolaže sa 650 Nm obrtnog momenta, koji je dostupan u rasponu od 1.750 do 4.500 o/min. Njegova jača verzija razvija 510 KS i ima 50 Nm veći obrtni momenta, pri istim obrtajima.
Performanse vrijedne pažnje
Prema zvaničnim podacima slabiji model AMG C63 sa 476 KS iz stanja mirovanja do 100 km/h stiže za 4,1 sekundu. Maksimalna brzina je elektronski ograničena na 250 km/h, dok je prosječna potrošnja prema Mercedesu 8,2 litre. Jači C63S model sa 510 “konja” je tek 0,1 sekundu brži u ubrzanju do “stotke”, te ima istu elektronski ograničenu maksimalnu brzinu i prosječnu potrošnju. U odnosu na prošli C63 model novi je brži i ostvaruje osjetno manju potrošnju goriva. Naime, prethodnik je od 0 do 100 km/h ubrzavao za 4,4 sekunde i trošio prosječnih 12 litara benzina na 100 km. S obzirom da je osjetno jači, brži je i od direktnih konkurenata BMW-a M3, koji “stotku” uz pomoć 431 KS hvata za 4,3 sekunde i Audija RS4 Avant, čijih 450 “konja” je dovoljno za ubrzanje od 4,7 sekundi.
Pogon na zadnjoj osovini
Za prenos snage je namijenjen sedmostepeni AMG Speedshift MCT7 automatski mjenjač, koji je dodatno modifikovan kako bi mogao da izdrži veću snagu i obrtni momenat. Osim na ručici mjenjača, izmjena brzina je moguća i uz pomoć polugica na upravljaču. Snaga se prenosi na zadnje točkove uz pomoć dvije vrste sportskih diferencijala. Kod C63 modela je riječ o mehaničkom, a kod C63S o elektronski kontrolisanom sklopu. Podešavanje rada vitalnih sistema automobila poput upravljača, motora i mjenjača, vozaču je omogućeno putem AMG Dinamic Select opcije. Ponuđena su četiri različita režima rada: C (Kontrolisana efikasnost), I (Individualni stil), S (Sport) i S + (Sport Plus). Jači C63S model ima i još jedan “Race” način rada, koji omogućava maksimalne sportske performanse.
Prateća multimedijalna oprema i sigurnosni sistemi su isti kao i kod ostalih modela C klase, a među njima Mercedes izdvaja sistem za detekciju simptoma umora vozača i njegovo upozoravanje putem svjetlosnih i zvučnih signala. Tu je i sistem prevencije sudara, koji omogućava automatsko kočenje u slučaju detekcije po sigurnost opasnih situacija. Na početku prodaje C63 AMG će se nuditi isključivo u limitiranoj Edition 1 seriji, sa specifičnim izgledom i opremom.
Karavani za porodične sportiste
Sa 4,70 metara dužine karavanska AMG C klasa je tek 1 cm duža od četverovratne limuzine. S druge strane, u odnosu na prethodnika novi model je duži 9 cm, a ima 8 mm veći osovinski razmak. Osnovna zapremina prtljažnika od 490 litara, za 10 litara je veća nego kod limuzine. Zahvaljujući preklopivim naslonima drugog reda sjedišta u omjeru 40:20:40 kapacitet prtljažnika se može povećati do maksimalnih 1.510 litara. U odnosu na limuzinske modele oba karavana su 0,1 sekundu sporiji u ubrzanju, dok im je maksimalna brzina ista – 250 km/h. I težina oba karavana je za 70 kg veća sa usporedivim limuzinama, a sve ostalo je isto.