Bolesti oka kao što su glaukom, katarakta (siva mrena) i oštećenja oka nastala dijabetesom uskoro biste mogli otkriti i sami, kod kuće, uz pomoć pametnog telefona.
Analiza vida u tren oka uskoro bi mogla biti svakodnevna mogućnost zahvaljujući tvrtki Peek Vision koja je izradila i već testirala prototip adaptera Peek Retina, piše “Alternativa-za-Vas“.
Riječ je o projektu koji je nastao zajedničkim radom Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu, Sveučilišta u Strathclydeu i NHS Glasgowskog centra za oftalmološka istraživanja.
Peek Retina sastoji se od adaptera koji se stavlja na fotoaparat pametnih telefona.
Djeluje poput oftalmoskopa i detaljno snima mrežnicu oka, zahvaljujući određenoj količini svjetlosti koju koristi prilikom snimanja.
Kako je nastao mobilni uređaj za pregled oka
Prema podatcima Svjetske zdravstvene organizacije, na svijetu je oko 39 milijuna ljudi slijepo, a od različitih bolesti i oštećenja oka boluje još oko 256 milijuna ljudi.
Stručnjaci procjenjuju da se 80 posto bolesti oka, kao i sljepoća, može spriječiti pravovremenim djelovanjem.
Taj podatak bio je pokretač ideje o mobilnom adapteru za brz, točan i jeftin pregled vida.
Uređaj može pomoći i kod otkrivanja drugih stanja i komplikacija nastalih uslijed, primjerice, meningitisa, malarije ili dijabetesa, a koji mogu utjecati na vid i oticanje mozga.
Ujedno, omogućuje snimanje visokokvalitetnih fotografija koje će zabilježiti trenutno zdravstveno stanje oka.
Kao i sve druge digitalne fotografije, moguće ih je slati mailom ili u obliku MMS-a.
Peek Retinu liječnici, ali i svatko tko ima pametni telefon, mogu koristiti bilo gdje – lako je prenosiv i odmah daje točne rezultate.
Ne zahtijeva dugotrajnu edukaciju i omogućuje brzo djelovanje.
Osim klinika, bolnica i istraživačkih centara, adapter Peek Retina može se koristiti i u školama, staračkim domovima, zatvorima te u većim industrijskim pogonima.
Prošao testove na terenu i u ekstremnim uvjetima
Peek Retina je savršena kombinacija kvalitetnog inženjerskog iskustva i genijalnosti te ima snažan socijalni značaj.
To je jedan od najuzbudljivijih proizvoda koje je naša grupa ikad osmislila. Nevjerojatno ga je lako koristiti i potpuno će promijeniti način na koji gledamo na oči. – rekao je za američke medije dr. Mario Giardini, član istraživačkog tima.
Peek Retina dosad je uspješno prošao testove na terenu – u udaljenim mjestima i lokalnim bolnicama u selima u Keniji, Bocvani i Maliju.
U više od tisuću slučajeva otkrio je bolest na vrijeme i tako pomogao pacijentima da vrate dragocjeni vid.
Pokazao se djelotvornim i u ekstremnim uvjetima.
Na Antarktici su njime pratili utjecaj vremenskih neprilika, kao što su dugotrajna hladnoća i mrak, na kvalitetu vida i zdravlje očiju.
Tvrtka ide korak dalje i u daljnjoj fazi razvoja projekta traži nove načine na koji će adapter postati pristupačniji širem broju ljudi.
Želi doći do “najsiromašnijih od siromašnih”, izoliranih i onih koji žive u teško dostupnim mjestima i omogućiti im kvalitetan, jeftin i točan pregled vida.
Pokrenuli su humanitarnu kampanju na svjetskoj razini u kojoj žele prikupiti dovoljno novca kako bi za potrebe tržišta osigurali Peek Retina adaptere u većim količinama.
Distribucija mobilnog adaptera za pregled oka trebala bi krenuti već u oktobru 2015. godine.