Mobilni uređaji osvojili su svijet, ali i sve nas pa većinu naših aktivnosti radimo preko njih, zbog čega je jako važno znati gdje surfamo, šta koristimo i koliko koristimo. A prema istraživanjima eMarketera, najviše koristimo upravo Facebook.
Ta je društvena mreža u prošloj godini dosegla vrhunce i trenutno od 890 miliona svakodnevnih korisnika, njih 84 posto koristi se Facebookom putem mobilnog uređaja. Što se tiče korisnika na mjesečnoj bazi, njih je 1,39 milijardi i 86 posto ih se spaja na društvenu mrežu putem mobilnog uređaja.
Brojke prate i oglašivači, naravno. Od mobilnih se oglasa ostvarilo 69 posto od ukupnih 3,85 milijardi američkih dolara prihoda. Ukupno, prodaja je porasla za 49 posto u odnosu na 2013. godinu. Razlog takvom stanju stvari je što se Facebook brzo i jednostavno prilagodio prelasku na mobilne uređaje, baš kao i Twitter. Naprimjer, Google to baš nije uspio.
U cijelom svijetu se od oglašavanja u 2014. godini uprihodilo 146,42 milijarde dolara, Google od toga ima 31,10 posto, ali u 2013. godini imao je 31,55 posto od ukupnih 121,47 milijardi dolara. Facebook je pak porastao s 5,75 posto na 7,75 posto, a rasli su i kineski Baidu i Alibaba. Microsoft i Yahoo su u padu, Twitter i Linkedin rastu.
Google zasigurno pomno prati šta Facebook radi i sigurno bi morao imati priliku to kopirati, a bit će odmah jasno zašto. Samo nije jasno kako nije uspio. Facebook sve može zahvaliti video sadržaju i reklamama koji se pojavljuju u tom sadržaju. Jer, 65 posto ukupnih video snimaka gleda se preko mobilnog uređaja. A Google posjeduje YouTube i zato nije jasno kako se nije snašao.
Očito nisu tako domišljati, ali morat će se potruditi jer ove će se godine Facebooku dodatno isplatiti akvizicija WhatsAppa za 19 milijardi dolara, kao i Oculus VR za dvije milijarde. Dok će Oculus služiti kao alat za usluge koje Facebook pruža, WhatsApp i u 2014. godini predstavljeni Messenger, bit će platforme koje zgrću novac od oglašavanja. Pametna strategija, građena strpljivo godinama, sad će se početi isplaćivati.