Na zvijezdi udaljenoj 450 svjetlosnih godina od sunčevog sistema astronomi su nedavno pronašli kompleksne organske molekule.
Astronomi su potvrdili da su prvi put u istoriji na udaljenoj zvijezdi uočeni kompleksni organski molekuli. Prisustvo ovih molekula, koji ulaze u osnovu svog živog svijeta, ukazuje na moguće postojanje neke vazemaljske forme života.
Molekuli su pronađeni u prašini koja okružuje međuzvezdani disk gasa u koji je umotana mlada zvijezda MWC 480.
Karin Uberg iz Harvard-Smitsonijan centra za astrofiziku, vodeći naučnik istraživanja, izjavila je da ovo otkriće izuzetno upućuje na to da naš solarni sistem nije jedini zvjezdani sistem sa potencijalom za stvaranje i održavanje života.
Galaksija stara milion godina uočena je pomoću Atakama velikog milimetarskog/submilimetarskog teleskopa (ALMA) u Čileu. Astronomi su ustanovili da je zvijezda okružena metil-cijanidom, kompleksnim molekulom dobijenim iz ugljenika, prenosi B92.
Astronomi povezuju novotkriveni gasni disk sa Kuiperovim pojasom u našoj galaksiji, iz kog potiču ledene komete. Sastav materija Kupierovog pojasa još uvjek je isti kao iz vremena njegove rane faze, kada su se formirale planete.
Istraživači su takođe otkrili da će prašina i gas koji okružuju disk mlade galaksije početi da se spuštaju u spiralnom obliku dok zvijezda bude nastavljala da raste, a neki od kompleksnih molekula biće izbačeni u međuzvjezdani prostor. Od ovih ostataka galasije tada će nastati planete i komete ili asteroidi, usled čega će se pretvoriti u solarni sistem poput našeg.
Istraživanje je objavljeno u časopisu “Nature”.