Četvrtak, 28 studenoga, 2024

Klima u autu izvor bakterija

Preporučeno

Nije preporučljivo uključivati klimu kada motor automobila nije zagrijan, a kada se zaustavite na putu ili se sporo krećete u kolonama, smanjite nivo obrtaja ventilatora.

Mnoge klime u automobilima uslijed rijetkog, selektivnog uključivanja mogu da budu uzročnik respiratornih infekcija. Ali, samo ako se ne koriste, čak i zimi, povremeno. Tako, umjesto da štite od prekomjernih temperatura u automobilu, zapravo postaju „sejači” bakterija i bacila svih vrsta.

Auto-klima je vrlo osjetljiv sistem i traži redovnu kontrolu, kao i svaki drugi sklop u vozilu. Obavezno, prije polaska na ljetovanje ili na duži put, prekontrolišite klimu. Ako je niste koristili tokom godine, bilo kakav čudan zvuk, kada je pokrenete, može da dolazi iz kompresora ili drugih dijelova uređaja, pa je bolje da ne rizikujete skuplji kvar. Neprijatan miris kada se uključi znači da je potrebno temeljno čišćenje. Neredovno korišćenje i održavanje pogubno je po funkcionisanje čitavog sistema. Za zdravlje, najbitnije je čišćenje klime od algi, bakterija i virusa, što je potrebno primenjivati svake godine. U posljednje vrijeme mogu da se pročitaju razni savjeti da to uradite sami, ali doprijeti do zaštićenih djelova kondenzatora i isparivača, gdje je čišćenje i najpotrebnije, veoma je komplikovano i može da ošteti ionako osjetljiv sistem.

Način korišćenja je važan zbog zaštite na visokim temperaturama. Nije preporučljivo uključivati klimu ili barem treba smanjiti nivo obrtaja ventilatora kada motor auta nije zagrejan, kada stojite ili se sporo krećete u kolonama. Tada podesite strujanje vazduha na minimum. Kod ovakvog načina korišćenja isparivač nema dovoljno vremena da se osuši. Tada je idealna podloga za razvoj bakterija i gljivica koje počinju da emituju neprijatne mirise, jer su se razmnožile i dolazi do njihovog raspadanja.

Ako birate polovan automobil, onda kupujete i bakterije prethodnog vlasnika. Da biste znali da li uopšte funkcioniše klima, uključite je i podesite je na najjači rad, do 10 minuta. Tada bi temperatura vazduha koja se uduvava u unutrašnjost trebalo da bude oko sedam stepni Celzijusa. Kako nemate uz sebe termometar, otvorite motorni prostor i pipnite deblju cijev koja izlazi iz kabine, ona mora da bude hladna.

– Trebalo bi da čujete da je klima „pokrenula” sistem, a ne brujanje. Ukoliko se čuje nešto neobično, vjerovatno postoji oštećenje na kompresoru ili sistemu, a najčešće je nedovoljno rashladnog gasa ili ulja – kaže serviser za auto-klime Vladimir Gajić.

Popravke klime su veoma skupe, često koštaju više stotina evra, pa je najbolje posjetiti specijalizovani servis, koji može kasnije da vam uštedi dosta novca. Često dva punjenja klime i zamjene filtera mogu da koštaju više od dijela koji ne funkcioniše.

Obavezan je detaljan pregled klime na svakih 50.000 pređenih kilometara, gdje se ispituje čak 15-20 operacija čitavog sistema.

– Najjednostavnije je da se klima koristi cijele godine, pa i zimi je uključite pet do deset minuta, barem jednom nedjeljno – savjetuje naš sagovornik.

I najvažnije, razlika u odnosu na spoljnu temperaturu ne treba da bude viša od 10 stepeni Celzijusa, jer samo tako ćete sačuvati i svoj „životni sistem” za budućnost.

Bez popravki – „sam svoj majstor”

Izbjegavajte popravke po sistemu „sam svoj majstor”. Dopunjavanje može da bude rizično, ako ga rade nestručne osobe. Osnovne greške su dopunjavanje neodgovarajućim uljima ili freonima koji nisu predviđeni za auto-klime. Pogrešno je dopunjavati samo gas, već je potrebno pridržavati se propisa i procentualnog odnosa ulje–gas, koji se razlikuje kod svakog modela klima-uređaja.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Dječak kojeg je Ermedin Demirović poveo sa sobom na teren provocirao našeg reprezentativca, Zvezda demolirala Stuttgart

Nogometaši Crvene zvezde i Sturma su ostvarili prve pobjede u ovosezonskoj Ligi prvaka. Srpska ekipa je na domaćem travnjaku...

Još vijesti za vas