Srijeda, 27 studenoga, 2024

Prva kompletna fotografija Zemlje nakon 43 godine

Preporučeno

Nakon više od četiri decenije, Američka svemirska agencija (NASA) objavila je prvu kompletnu fotografiju Zemlje.

Prizor plave planete ovjekovječio je sa udaljenosti od 1,6 miliona kilometara satelit DSCOVR (Deep space climate observatory) pomoću CHD kamere i teleskopa EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera).

Fotografija prikazuje kompletno područje kopnenih i morskih površina naše planete.

Upravo se čita:  Zemlja se oprašta sa svojim “mini mjesecom”

Od 1972. godine, i fotografije koju je snimila svemirska letelica Apolo, NASA je objavljivala samo djelimične snimke Zemlje, napravljene sa kraćih razdaljina.

7eefc907d8c91d8fa1b41e96ad1d1326
U NASA ističu da teleskop EPIC može da zabilježi 10 nijansi svjetlosti, od ultraljubičaste do infracrvene. Za objavljenu sliku korišteni su samo crveni, zeleni i plavi kanali svjetlosti, te je njihovom kombinacijom dobijen spektar boja koji je vidljiv ljudskom oku.

Upravo se čita:  Zemlja se oprašta sa svojim “mini mjesecom”

“Fotografija je svojim kvalitetom nadmašila sva očekivanja”, izjavio je Adam Sabo, jedan od naučnika na projektu DSCOVR.

On je objasnio da se na fotografiji jasno vide razna obilježja naše planete, od dina u pustinji do kompleksnih sistema oblaka.

“Dobili smo mnoštvo novih informacija koje će naučnici moći da proučavaju”, naveo je Sabo.

Upravo se čita:  Zemlja se oprašta sa svojim “mini mjesecom”

Fotografiju NASA je na svom Twitter profilu objavio i oduševljeni američki predsjednik Barack Obama uz komentar: “Upravo sam vidio novu plavičastu fotografiju NASA. Lijep način da nas podsjeti da moramo da zaštitimo jedinu planetu koju imamo”.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Kad donesem platu kući: Ljekari iz Republike Srpske ‘gastarbajteri’ u Federaciji BiH

Zdravstveni gastarbajter u sopstvenoj državi. Tako svoju situaciju za Radio Slobodna Evropa (RSE) opisuje ljekar koji je želio ostati...

Još vijesti za vas