U nekim će zemljama do kraja ovog stoljeća biti toliko vruće da će za ljude biti nemoguće u njima živjeti, upozoravaju naučnici.
Do 2100., a to je za samo 85 godina, dijelovi Katara, Saudijske Arabije, Bahreina, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Omana imat će takvu kombinaciju temperature i vlage koju ljudsko tijelo neće moći izdržati, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Nature Climate Change. I to ako razine ugljen dioksida, odnosno nivoa globalnog zagrijavanja, ostanu na sadašnjem nivou.
Zemlje Perzijskog zaljeva pogodit će takvi valovi vrućine kakvi na Zemlji nisu zabilježeni otkada na njoj žive ljudi, piše Independent.
Najmanje šest sati tokom dana temperature će biti 74 i 75 stepeni Celzijevih, uzimajući u obzir i veliku vlagu. To je toliko vruće da se ljudsko tijelo ne može znojenjem boriti s takvim toplotnim uvjetima.
‘U sauni u kojoj je realno oko 35 stepeni možete izdržati neko vrijeme, ali ne dugo, upravo zbog velike vlage. Sad zamislite da šest sati, u sredini dana, imate upravo takvu saunu’, kaže koautor studije Elfatih Elthir. Dodao je kako je sve to zastrašujuće jer će ljudi stvarno masovno umirati od vrućine.
Takvi super-valovi vrućine, prema simulacijama, udarat će jednom u deset godina do kraja ovog stoljeća, a naučnici predviđaju da bi mogli donijeti visoku stopu smrtnosti. Razvijeni gradovi poput Abu Dhabija, Dubaija i Dohe, bit će manje pogođeni, zbog rashladnih uređaja koje praktički svi imaju. No, za sve one koji žive izvan takvih uvjeta, život će biti nepodnošljiv. Sve bi to moglo dovesti do masovnog egzodusa iz zemalja Perzijskog zaljeva.