Do sada su automobilske kompanije razvijale električne modele koji su se punili strujom na kućnim utičnicama.
Novi koncept vozila budućnosti preokreće taj proces tako da se električna energija kreće i u suprotnom smijeru – automobil proizvodi struju koja će se koristiti u domaćinstvu ili kancelariji.
Proizvođači automobila okrenuti su budućnosti kao nikad prije. Pravo mjesto za pokazivanje najnovijih dostignuća iz auto-industrije, koja više nije orijentisana samo ka putničkim vozilima, jeste jedna od najrazvijenijih zemalja na svijetu – Japan, i sajam automobila u Tokiju.
Japanske automobilske kompanije, ali i proizvođači iz drugih zemalja prosto se utrkuju ko će predstaviti naprednije tehnološko rješenje i omogućiti nam da zavirimo u budućnost.
Ovogodišnji tokijski salon automobila protiče u znaku konceptnih vozila sa auto-pilotom dok među pogonskim sistemima primat polako preuzimaju elektromotori i vodonične gorivne ćelije.
Jedan od takvih futurističkih konceptnih automobila je Toyota FCV Plus.
U pitanju je mali gradski automobil koji kao gorivo koristi vodonik. Ovaj hemijski element se pomoću gorivnih ćelija pretvara u električnu energiju, koja se zatim skladišti u baterijama vozila i služi za pokretanje elektromotora.
Međutim, Toyota je predvidjela da se tako dobijena električna energija, osim za pokretanje automobila, može koristiti i za potrebe domaćinstva vlasnika vozila, ali i za napajanje kancelarija i drugih komercijalnih prostora preko parkinga na kome se nalazi veći broj ovakvih automobila.
Ideja je da se vozilo ponaša kao i bilo koja druga stacionarna mini elektrana koja generisanu električnu energiju vraća u elektromrežu.
Za manje potoršače biće dovoljan rezervoar za vodonik koji se nalazi u automobilu, dok je za veće u planu postavljanje stacionarnih rezervoara sa vodonikom u garažama domaćinstava i na javnim i kompanijskim parkiralištima.