Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024

Kinezi preuzimaju Industriju alata Trebinje?!

Preporučeno

Većinski vlasnik “Swisslion industrije alata Trebinje” Rodoljub Drašković već duže vrijeme pregovara sa kineskim investitorima o mogućnostima zakupa proizvodnih pogona

(Foto: Glas Srpske)
(Foto: Glas Srpske)

Pregovori bi trebalo da budu okončani u narednih dvadesetak dana, a novi investitor bi se obavezao da uposli oko 500 radnika, javlja RTV BN.

U Sindikalnoj organizaciji se ne protive namjerama većinskog vlasnika ukoliko ne bude otpuštanja radnika.
Građevinski radovi na rekonstrukciji bivšeg pogona “Pet” Indsutrije alata su u toku, i u njemu će biti smješten cijeli metalni sektor.

Predsjednik Upravnog odbora Zoran Komatina i direktorica Branka Ratković za sada ne žele da govore o detaljima saradnje, a dogovor bi trebao da se postigne u narednih 20-ak dana. Kinezi bi trebalo da zakupe proizvodnju i uposle 500 radnika.

U metalnom sektoru trenutno radi 750 radnika, tako da je neizvjesno šta će biti sa 250 zaposlenih koji neće raditi za Kineze.

U Fabrici keksa u toku je montaža trake za proizvodnju čokoladnih bananica, pa bi prema najavama 150 radnika trebalo da se prekvalifikuje i počne raditi u Prehrambenoj industriji.

– Prema našim saznanjima pregovara se sa starim partnerima i najvećoj kineskoj kompaniji u metalnom sektoru, i oni bi trebali da usposle između 450 i 500 radnika. Detalji nisu poznati, a ostali radnici koji ne bhudu radili za njih biće zapsoelni kao pomoćno osoblje, obezbjeđenje, a dio radnika, oko 150, će biti prebačen u Kondistorsku industriju. Mi se ne protivimo saradnji sa Kinezima, samo je potrebno da svi radnici ostanu na poslu. Nadamo se da će i Vlada ispuniti obećanja iz protokola koji je potpisan i da će preko IRB-a odobriti 6 mil KM kredita- kaže Boško Pikula, predsjednik Sindikalne organizacije SIAT-a.

Rodoljub Drašković je 2007. godine kupio Industriju alata, a Vlada treba da se izjasni da li se poslom sa Kinezima narušava privatizacioni Ugovor.

Posljednjih godinu i po dana radnicima se plaćaju doprinosi na skromnu platu, koja u prosjeku iznosi oko 400 KM, ali firmu opterećuju stara dugovanja za neplaćene doprinose koja su sa kamatama dostigla 17 mil KM.
(RTV BN)

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

U BiH sutra pretežno oblačno, mogući lokalni pljuskovi

Danas je u Bosni i Hercegovini prevladavalo pretežno sunčano vrijeme, dok je na zapadu i jugozapadu Bosne te tokom...

Još vijesti za vas