Do kraja ove sedmice u BiH će prevladavati nestabilno vrijeme s povremenim oborinama uz postupno zahladnjenje s približavanjem vikenda. Kako zahladnjenje dolazi slažu se svi meteorolozi, ali o tome koliki nas pad temperature očekuje, mišljenja se razilaze.
Tako Nedim Sladić, “bosanski lovac na oluje”, prognozira nove šokantne promjene vremenskih prilika i tvrdi kako nas očekuju polarni udar i jak vjetar. Prema njegovim tvrdnjama, sljedeće sedmice od ponedjeljka do petka, jutarnja temperatura na planinama i visoravnima bit će od -27 do -20 °C, u nizinama Bosne od -21 do -8 °C, na jugu od -7 do -3 °C. Najviša dnevna bit će od -20 do -14 °C na planinama, a u nizinama od -13 do -5, u Hercegovini od -4 do 1 °C. S ovolikim padom temperature ne slažu se meteorolozi FHMZ-a pa je tako Nedžad Voljevica negirao mogućnost pojave polarnih temperatura u BiH.
“Vremenske prilike bit će djelomično stabilne, uz osjetno niže temperature koje su primjerenije ovom dijelu godine. Tačno je da će temperatura zraka od ponedjeljka biti znatno niža nego posljednjih dana, ali daleko je to od polarnog udara i informacija koje su se pojavile da će na planinama u jutarnjim satima biti čak -27 °C”, kazao je Voljevica.
Kantonalna uprava civilne zaštite uputila je jučer upozorenje pravnim i fizičkim osobama u KS za poduzimanje preventivnih mjera zaštite i spašavanja od snježnih i kišnih oborina, niskih temperatura i jakog vjetra.
Januar je vrijeme kada se uobičajeno, zbog niskih temperatura, pojačava broj oboljelih od gripe i drugih virusnih oboljenja. Prema službenim podacima, gripe u BiH još uvijek nema, ali su u susjednoj Hrvatskoj prvi oboljeli već registrirani. Prvi slučajevi gripe se u BiH mogu očekivati krajem ovog mjeseca, tokom februara i početkom marta. Temperature zraka, koje su posljednjih dana bile visoke za ovo doba godine, pogoduju pojavi viroza i prehlada.
“U našem kantonu za sada, barem službeno, nije registriran ni jedan slučaj gripe, što znači da Zavod nije dobio ni jednu službenu potvrdu iz naših domova zdravlja. Ono što imamo, prema podacima iz zdravstvenih ustanova, pojačan je broj viroza i respiratornih infekcija, a koje mogu biti uvod u pojavu gripe”, kazala je Dijana Mamić, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo HBK.
Prema podacima Zavoda za hitnu medicinsku pomoć KS, za sada nije registriran povećan broj slučajeva viroza i prehlada, a uglavnom im se javljaju kronični bolesnici s kardiovaskularnim oboljenjima, hipertenzijom, kao i neurološki pacijenti. Glasnogovornik JU Dom zdravlja KS Arman Šarkić kazao da trenutno samo registriraju pojedinačne slučajeve viroza koje su popraćene povišenom tjelesnom temperaturom i problemima respiratornog trakta, što je uobičajeno za ovo doba godine.
Za prevenciju od gripe, uz cijepljenje, potrebno je izbjegavati boravak u zatvorenim prostorima gdje je veliki broj ljudi, prozračivati prostorije i ne izlagati se hladnoći duže vrijeme, a u prehranu uključiti vitamin C.