– U Velikoj Britaniji 2010. godine uhapšen član ratnog Predsjedništva RBiH Ejup Ganić, zbog optužbe za ratne zločine. Ganić je naknadno oslobođen optužbi i pušten na slobodu.
Među historijskim događajima koji su se dogodili na današnji dan, izdvajamo:
1565. – Osnovan Rio De Janeiro, danas drugi najveći grad u Brazilu, poznat po raskošnim karnevalima i prelijepim plažama.
1692. – Sarah Good, Sarah Osborne i Tituba dovedene su pred lokalnog suca u Salemu u Massachusettsu, u SAD-u, na početak poznatog suđenja vješticama iz Salema. U okolici Salema tokom tog perioda na sudovima je završilo više od 150 osoba od kojih je 19 osuđeno na smrt.
1862. – Izašao prvi broj zadarskog “Narodnog lista”.
1872. – Osnovan Nacionalni park Yellowstone, u SAD-u, prvi nacionalni park na svijetu.
1873. – Kompanija “E. Remington and Sons”, koja je prvobitno proizvodila oružje, počela je proizvoditi prve komercijalne pisaće mašine u svijetu.
1896. – Francuski fizičar Henri Becquerel otkrio je radioaktivnost. Za to otkriće 1903. godine dobio je Nobelovu nagradu za fiziku.
1912. – Albert Berry godine izveo je prvi uspješni skok s padobranom. Iskočio je iz dvokrilnog aviona s oko 450 metara visine u američkom Missouriju.
1954. – Na atolu Bikini u Tihom oceanu detonirana je hidrogenska bomba Castle Bravo snage 15 megatona, koja je uzrokovala jednu od najvećih radioaktivnih kontaminacija u historiji nuklearnog testiranja.
1966. – Sovjetska svemirska sonda Venera 3 sletjela je na Veneru. Postala je prva letjelica koja se spustila na drugi planet.
1985. – Američki Pentagon je, nakon utrke u naoružavanju koja je trajala nekoliko decenija, službeno prihvatio teoriju koja tvrdi da bi atomski rat izazvao nuklearnu zimu koja bi uništila ono što bi ostalo od civilizacije.
1992. – Bosna i Hercegovina proglasila je nezavisnost od bivše Jugoslavije.
2006. – Englesko izdanje internetske enciklopedije Wikipedia objavila je milioniti članak. Radilo se o članku o željezničkoj postaji Jordanhill u škotskom Glasgowu.
2010. – U Velikoj Britaniji uhapšen član ratnog Predsjedništva RBiH Ejup Ganić, zbog optužbe za ratne zločine. Ganić je naknadno oslobođen optužbi i pušten na slobodu.