Četvrtak, 28 studenoga, 2024

Merkel će od politički odgovornih tražiti djela, a ne riječi

Preporučeno

U EU vlada izvjesna bezidejnost kada je u pitanju BiH, ocijenio je u intervjuu za DW Michael Brand, poslanik njemačkog parlamenta Bundestaga i član Demohrišćanske unije (CDU), partije njemačke kancelarke Angele Merkel, koji je i potpredsjednik parlamentarne grupe za BiH.

“Vjerujem da se Njemačka i EU moraju jače založiti i više pobrinuti za BiH. To je tragika još od Dejtona. Ja mislim da se mora učiniti više, da se mora izvršiti više pritiska jer jedno je sigurno: političke elite se uvijek dogovore kada se približe rokovi za isplatu pomoći. Sredstva pritiska postoje ali pritisak ne smije biti usmjeren na građane, već na političku garnituru”, mišljenja je on.

Njemačka i Evropa imaju moralnu obavezu prema BiH i sopstveni interes u pogledu stabilnosti, ali, upozorava, i u EU i u Njemačkoj su mnogi umorni od stalnih najava reformi koje se ne sprovode u djelo.

“S obzirom na izazove s kojima se EU susreće – a to je pitanje sigurnosti, izbjeglice i sada aktuelno Brexit – značaj BiH neće porasti već će se – nasuprot tome – umanjiti. Zato politička klasa u BiH mora ‘liferovati’ – dakle odraditi zadatke koje je dobila. Sada je na bosanskoj gospodi političarima da urade svoju zadaću, a ne na Angeli Merkel i Evropskoj uniji”, kaže Brand.

Upravo se čita:  Od 1. januara 2025. godine još dvije europske države u Schengenu

Podsjetio je da je njemačka kancelarka Angela Merkel prije godinu dana otputovala u Sarajevo i tada uputila poziv za posjetu Berlinu. Ovoga četvrtka će članovi Predsjedništva BiH doći u Berlin.

“Ako se ona drži svojih obećanja, to treba da uradi i politička garnitura u BiH. Moj utisak je da mnogi pripadnici te garniture, gospoda u Predsjedništvu i čelnici stranaka jako dobro žive sa blokadama. Cijenu za to plaćaju normalni Bosanci i Hercegovci, obični građani. To je ono što me ljuti, to je ono što ljuti mnoge moje prijatelje u BiH”, naglašava on.

Navodi da postoji mnogo razloga koji koče napredak: blokade od strane predsjednika RS Milorada Dodika, Dejtonski ustav…

“Više puta sam otvarao tu temu i govorio da Dejton nije podesan da izvede BiH na pravi put ali i u Federaciji postoji niz političara, koji očito jako dobro izlaze s tim na kraj da država ne funkcionira. Govore mnogo o reformskoj agendi ali konkretno odrađuju malo…puno je zamagljivanja i bacanja prašine u oči. Tu se niko ne treba zavaravati, to bacanje prašine u oči Berlin i drugi glavni gradovi jasno vide”, upozorava ovaj njemački parlamentarac.

No, šta oni sve tačno vide?

“Na polju pravosuđa, pravne države, reforme uprave nema istinskog napretka. To što vidimo u Bosni je da se ta gospoda iz vladajuće garniture optužuju za korupciju, za partijsku državu, čak se i portir u bolnici zapošljava na osnovu partijske knjižice. Postoji politički uticaj na pravosuđe. Ne samo da se političari ne bore protiv toga i ne suzbijaju takve pojave, već ih bagateliziraju. Zato se moj apel odnosi na sve nosioce odluka u BiH, da konačno uvide da se šanse za BiH ne povećavaju već smanjuju neispunjavanjem neophodnih reformi koje od njih traži EU tako da se uprkos interesa Njemačke i EU za stabilnošću i više Evrope šanse za BiH smanjuju zato što svi postaju umorni od obećanja koja ne rezultiraju pomacima”, pojašnjava Brand.

Upravo se čita:  Od 1. januara 2025. godine još dvije europske države u Schengenu

BiH se i ovoga momenta komplikuje situacija. Član Predsjedništva Mladen Ivanić ne želi da podrži adaptirani Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Brand je u tom kontekstu prokomentarisao očekivanja od sastanka članova Predsjedništva BiH i njemačke kancelarke u Berlinu.

“Moram reći da me najprije zanima da li će se i tokom posjete Berlinu ostati na odbijanju SSP-a. Jedno je jasno, ako se nastavi sa blokadama, onda neće biti narednih koraka. Prilično sam siguran da će kancelarka pokušati dati svoj doprinos da se u BiH ode korak naprijed. Ali još jednom, nije vrijeme da kancelarka obavlja njihove domaće zadatke. Uz to i druge zemlje EU imaju zadatak da podrže BiH. Ali nemoguće je da politička garnitura uvijek iznova odbija napredak i tako normalnim Bosancima i Hercegovcima sprječava ili oduzima budućnost, puštajući šanse da propadaju”, smatra on.

Upravo se čita:  Od 1. januara 2025. godine još dvije europske države u Schengenu

Dakle, kancelarka će od politički odgovornih tražiti ne riječi već djela.

“Zato me i zanima da li će tokom razgovora u Berlinu oni koji blokiraju ostati pri svojim blokadama. Gospoda iz BiH moraju odraditi zadatke, a ne Angela Merkel i EU. Kao prijatelj BiH ja sam za to da se održi pritisak na vladajuću političku garnituru kako bi radila ono, zbog čega je izabrana a ne ono što ide na uštrb normalnih Bosanaca i Hercegovaca”, mišljenja je Brand.

Građani BiH, ali i Bosanci i Hercegovci izvan BiH, treba da sami izvrše veći pritisak na političare i da ne dopuštaju da im se dešava to što se dešava, dakle da se suprotstave tome jer i to ponekad rješava blokade.

“U nekim komunama postoje načelnici koji se ne vode partijskim interesima već interesima građana, koji čine dobro za svoje opštine. Ne smijete zaboraviti da se svijet ne okreće oko BiH. Zato bh. političari moraju okončati svoje igre”, poručio je Brand, između ostalog.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Hafiz Botić u suzama nakon još jedne operacije: Nakon 27 godina, iskušenje je došlo svome kraju

Hafiz Nedim Botić je prije nekoliko dana otišao u Tursku kako bi imao još jednu operaciju koja bi poboljšala...

Još vijesti za vas