Bugarska domovinska fronta (PF), koja podržava koalicionu vladu premijera Bojka Borisova, uputila je parlamentu nacrt zakona koji predviđa ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka u ovoj zemlji, koji je ukinut 2008. godine, javlja Anadolu Agency (AA).
PF, na osnovu čije podrške je Bojko Borisov ostao na vlasti, svojim prijedlogom izazvala je reakcije u političkim krugovima ali i bugarskom društvu.
Naime, PF u svom nacrtu predlaže uvođenje obaveznog vojnog roka u trajanju od šest mjeseci za muškarce koji napune 19 godina. Također, za one koji nemaju osnovno obrazovanje i odbijaju služiti vojni rok iz “vjerskih razloga” predlaže se služenje vojske u roku od 12 mjeseci.
Jedan od zvaničnika PF-a Karsimir Karakačanov izjavio je kako su parametri sigurnosne situacije u Evropi sve lošiji.
“U susjednim zemljama Turskoj i Grčkoj, vojni rok je obavezan. Austrija radi na produženju vojnog roka sa devet mjeseci na godinu dana, Litvanija također raspravlja o vraćanju obaveznog vojnog roka. Smatramo da i Bugarska mora donijeti ozbiljne odluke”, rekao je Karakačanov.
U nacrtu zakona među razlozima uvođenja obaveznog vojnog roka navodi se i materijalni aspekt, odnosno da se na profesionalnog vojnika mjesečno izdvaja 600 eura, dok bi taj iznos za običnog vojnika bio svega 200 eura.
Pretpostavlja se da bi u Bugarskoj, sa oko sedam miliona stanovinka, godišnje vojni rok služilo 30 hiljada osoba.
Druge političke opcije u bugarskom parlamentu protive se ovom nacrtu zakona, a članovi Nacionalne komisije za sigurnost i odbranu mišljenja su da profesionalna vojska trenutno zadovoljava potrebe sigurnosti u zemlji.