Beč je 7. decembra obilježio 20 godina od uvrštavanja svoje najpoznatije znamenitosti na UNESCO-vu Listu svjetskog kulturno-historijskog naslijeđa – radi se o dvorcu Schönbrunn i pratećim zelenim površinama koji je u protekloj godini posjetilo 3,6 miliona ljudi.
Prestižno odlikovanje sa sobom nosi veliku odgovornost, a ekonomski uspjeh te znamenitosti omogućio je značajne istraživačke projekte i restauratorske radove, navodi se u saopćenju iz EUROCOMM-PR Sarajevo.
Od izdvajanja dvorca Schönbrunn iz državne uprave 1993. godine samo u građevinske radove uloženo je 185 miliona eura. U narednoj 2017. godini planirane su investicije od 12 miliona eura za zaštitu spomenika, a odnose se na lijepi gloriet i kapiju “Das Reiche Tor”. Za 300. rođendan nadvojvotkinje Marije Terezije u 2017. godini biće renovirana oba kineska kabineta.
Dvorcom Schönbrunn od 1993. godine upravlja firma “Das Schloß Schönbrunn Kultur und Betreibsges.m.b.H.” koja je prošle godine ostvarila prihode od 52,2 miliona eura koju je kao privatno preduzeće osnovala Republika Austrija.
Osim dvorca Schönbrunn i njegovih prateäih objekata ova firma održava i Carske apartmane, muzej carice Sisi “Sisi Museum” i Srebrnu komoru u dvorcu Hofburg, Muzej namještaja i dva dvorca u pokrajini Donja Austrija. Sve institucije su u 2015. Godini imale ukupno 4,5 miliona posjetilaca.
Dvorac Schönbrunn postoji od 17. vijeka, ali su ga Habzburgovci u današnjem izgledu kao svoju ljetnu rezidenciju počeli koristiti nakon novogradnje sredinom 18. vijeka.