Sladoled je slatki užitak kojim se rashlađujemo u ovim vrelim ljetnim danima. Sladoled u slastičarnama napravljen je od svježih sastojaka, ali sa kraćim rokom trajanja, dok su fabrički sladoledi higijenski sigurniji, i bogatiji hranjivim sastojcima.
Fabrički sladoled osigurava rok trajanja i higijenu. Ali sastojci ne moraju uvijek biti prirodni i svježi, kao što su mlijeko u prahu, smrznuti žumanjak, hidrogenizirane masnoće i konzervirano voće. Ponekad se koriste i aditivi kako bi smjesa bila kremasta, a boja i ukus voća jači. Međutim, vrsta i porijeklo tih sastojaka bi trebali biti otisnuti na pakovanju. Sladoled je cjelvit produkt. U mliječnim sladoledima ima bjelančevina, šećera i masti. Hranjiv je, tako da sendvič na plaži možete zamjeniti mliječnim sladoledom.
Želucu je potrebno sat vremena da svari kuglu mliječog sladoleda, a tri sata za komad mesa. Bjelančevine u sladoledu su homogenizirane, što znači da je za njihovo varenje potrebna mala količina želučanog soka, zato oni brzo prolaze kroz želudac. Voćni sladoled sadrži vitamine i mineralne, koji potiču lučenje želučanih sokova. Šećer u sladoledu je prvenstveno saharoza, povećava koncentraciju šećera u krvi manje i od krompira. Zato ljudima sa visokim nivoom šećera u krvi, kugla sladole neće predstavljati nikakav problem.
Koliko kalorija ima sladoled u zavisnoti od ukusa:
UKUS KALORIJE ŠEĆER BJELANČEVINE MASTI
Vanila 189 27,2 g 4,5 g 8,2 g
Mlijeko 218 20,7 g 4,2 g 13,7 g
Čokolada 291 34,9 g 5,1 g 15,5 g
Voće 101 21,0 g 1,4 g 1,7 g
(Body.ba)