Ne postoji bošnjačka porezna politika ili hrvatski način otvaranja radnih mjesta ili srpski način razvoja poljoprivrede. Sve su to zajednička pitanja koja zahtijevaju zajednička i efikasna rješenja – kazao je danas u oproštajnom govoru ambasador SAD-a u BiH Patrick S. Moon.
Domaćin oproštajnog govora bio je Centar za nove inicijative (CNI), a koji je posebno pohvaljen od ambasadora Moona za angažiranost u pronalaženju adekvatnih rješenja za probleme u bh. društvu.
Moon se osvrnuo na protekle tri godine svog mandata te kazao da mu je uvijek najdraže bilo razgovarati s mladim ljudima, budućim liderima ove zemlje.
Također, analizirao je situaciju u BiH te istakao da bi bilo dobro kada bi političari u predizbornoj kampanji, za promjenu, govorili o konkretnim pitanjima “umjesto da se koriste banalni slogani ili nacionalistička retorika koja isuviše često dominira u političkom diskursu ove zemlje”.
– Vaše djelovanje i čvrsto opredjeljenje za izgradnju bolje BiH za sve njene građane, u velikoj je suprotnosti s jednom drugačijom tendencijom koju sam u ove protekle tri godine vidio na djelu, tendencijom čvrstog opredjeljenja političara za održavanje statusa quo – kazao je Moon obraćajući se mladim aktivistima i predstavnicima nevladinih organizacija u publici.
Dodao je da je tokom tri godine “uvijek i iznova viđao neuspjeh političkih lidera da zajedničkim radom osmisle zajedničku budućnost”.
– I uvijek su iznova ispred interesa BiH isticali svoje uske interese. I da, uvijek su deklarativno isticali svoju opredijeljenost za budućnost BiH u EU i NATO, ali ni tada, ni kasnije, njihove aktivnosti nisu bile u skladu s izjavama. Zato BiH sve više i više zaostaje za svojim susjedima.
Za nekoliko dana će se Hrvatska koja je već članica NATO-a pridružiti EU. Crna Gora, država koja je nezavisnost stekla tek prije pet godina, s EU je već započela pregovore o priključenju te aktivno učestvuje u Akcionom planu za članstvo u NATO-u. Srbija je, angažujući se na postizanju kompromisa s Kosovom, otvorila vrata pregovorima s EU. Što se tiče Kosova, ono gradi čvršće veze s EU.
Postići ovaj napredak nije bilo lako. Pri svakom koraku politički lideri ovih zemalja su morali donositi teške i često nepopularne odluke da bi reformirali svoju ekonomiju, svoje institucije, pa čak i svoje ustave. Korak po korak, svoju su zemlju vodili naprijed radeći u najboljem interesu svojih građana. Nasuprot ove klime uspjeha, BiH nije pravila pomake – kazao je Moon.
Uprkos ovom razočaravajućem nazadovanju, Moon vjeruje da BiH može sustići, pa čak možda i prestići svoje susjede te da ova zemlja može zauzeti mjesto koje joj pripada u Evropi kao punopravna članica EU i NATO-a.
– BiH ima sve prirodne resurse i talentovane i predane ljude koji su neophodni za razvoj dinamične ekonomije. Ona može postati uspješna demokratska zemlja. Institucije BiH mogu zaštititi prava svih svojih građana, bez obzira na njihov etnicitet i porijeklo. Može postati zemlja u kojoj je javni diskurs usmjeren na ono što je zajedničko svima, a ne na onom po čemu se razlikujete. To je razlog zbog kojeg članstvo u NATO-u i EU predstavlja jedinu moguću budućnost za suverenu BiH – istakao je Moon.
(Fena)