Manje količine nuklearnog zračenja proširile su se Evropom prošlog mjeseca, ali niko ne zna zašto. Radoaktivni jod 131 je prvobitno detektiran nad norveško-ruskom granicom u januaru ove godine, a zatim je pronađen u više drugih europskih država. I dok se pojavljuju glasine o nuklearnim testovima u Rusiji, službeni izvori kažu kako se prije radi o slučaju neprijavljene nesreće u farmaceutskoj industriji, prenosi Science Alert.
Iako je porast radioaktivnog zračenja zabilježen još u januaru, Finska i Francuska tek su nedavno javno objavile informacije o incidentu, objavivši da je porast zračenja nakon Norveške zabilježen i u Finskoj, Poljskoj, Češkoj, Njemačkoj, Francuskoj i Španjolskoj, te da je trajao do kraja januara.
Upitana zašto Norveška nije obavijestila javnost još prošlog mjeseca, kada je zračenje prvi put detektirano, Astrid Liland iz norveškog Ureda za zaštitu od radijacije izjavila je:
– Rezultati mjerenja u Svanhovdu u siječnju bili su jako, jako niski. Isto tako i mjerenja u susjednim državama, poput Finske. Porast nije bio toliki da bi prouzrokovao zabrinutost za ljudski okoliš. Zbog toga smo smatrali da se ne radi o važnoj vijesti.
Francuska služba za nuklearnu sigurnost IRSN objavila je prošle sedmice kako količina radioaktivnog joda 131 u atmosferi blizu tla u Europi “ne predstavlja zdravstvenu opasnost”, te da se u međuvremenu vratila na normalu.
Ali ono što najviše uznemirava u vezi ovog događaja nije količina radijacije koja se proširila Europom, već činjenica da niko ne može reći što se tačno dogodilo.
Ono što znamo je da jod 131 ima poluživot od samo osam dana, tako da je njegova detekcija u atmosferi dokaz nedavnog ispuštanja.
– Ispuštanje se vjerojatno dogodilo nedavno. Više od toga nemoguće je nagađati – izjavio je Brian Gornall iz britanskog Društva za radiološku zaštitu.
Trenutno je najveća vjerovatnost da je porijeklo radioaktivnog joda 131 negdje u istočnoj Europi, što su teoretičari zavjera već uzeli kao dokaz da je Rusija izvršila nuklearna testiranja na Arktiku.
Ali nema nikakvog dokaza da se tako što dogodilo, a činjenica da je otkriven samo jod 131, a niti jedan drugi tip radioaktivne čestice navodi na zaključak da se ne radi o tome.
– Bilo je loše vrijeme kada smo vršili mjerenja, tako da nismo mogli odrediti lokaciju ispuštanja. Mjerenja iz nekoliko mjesta u Evropi ukazuju da bi moglo doći iz istočne Evrope – rekla je Liland.
Na osnovu detektiranog izotopa stručnjaci kažu kako je daleko vjerovatnije da je porast zračenja rezultat curenja u farmaceutskom postrojenju, s obzirom da se jod 131 često koristi u tretmanu određenih tipova raka.
– Kako je izmjeren samo jod 131 i niti jedna druga radioaktivna substanca, mislimo da potječe od neke farmaceutske kompanije koja proizvodi radioaktivne lijekove – rekla je Liland.