Srijeda, 27 studenoga, 2024

Šta se događa: Veliki hakerski napadi širom svijeta posijali paniku

Preporučeno

Britanske bolnice bile su primorane da preusmjeravaju pozive upućene Hitnoj pomoći zbog sumnje da je na njih izveden cyber napad i to u cijeloj zemlji. Međutim, hakerski napadi nisu pogodili samo bolnice u Britaniji, već su se dogodili na više lokacija širom svijeta.

Nacionalna zdravstvena služba (NHS) Velike Britanije je saopćila da je 16 organizacija iz tog sistema zahvaćeno cyber napadom.

Daily Mail je objavio da hakeri traže otkup i da, prema dostupnim informacijama, u bolnicama ne rade telefoni i kompjuteri, a u nekim od bolnica se primaju samo hitni slučajevi, dok je pacijentima poručeno da su sve operacije koje nisu hitne otkazane.

– Nakon nečega za šta se sumnja da je cyber napad izveden na nacionalnom nivou, preduzimamo sve moguće mjere predostrožnosti kako bismo zaštitili naše lokalne sisteme Nacionalne zdravstvene službe – objavio je na Twitteru ogranak NHS.

Eksperti za cyber sigurnost drže da su ovi napadi, koji ciljaju privatne firme i javne organizacije, povezani. Svi imaju zajedničku metodu: ransomware nazvan WannaCry ili drugim varijantama tog imena. Istraživač malwarea za antivirusnu tvrtku Avast, Jakub Kroustek, objavio je na Twitteru da je detektirano 36,000 napada te da su najteže pogođene Rusija, Ukrajina i Tajvan.

Ransomware je vrsta malwarea, program koji zamrzava računare u koji se infiltrira i traži od korisnika uplatu određene svote novca u obliku virtualne valute Bitcoin, javlja Daily Mail.

Korisnik obično zarazi svoj računar ransomwareom preko “crva” (eng. worm) koji instaliraju klikajući na lažni link – bilo u e-mailu ili na lažnoj web-stranici. Bitcoin računi, navodno povezani s ransomwareom, već su se počeli puniti, tvrde stručnjaci.

– Ovo je golemi cyber napad koji zahvaća organizacije širom Europe na razini kakvu još nisam vidio – kaže cyber sigurnosni arhitekt Kevin Beaumont.

Ransomware koji se koristi u napadima nova je varijanta koja se širi vrlo brzo, navodi direktor za prevenciju prijetnji iz sigurnosne firme Check Point.

Ransomware je navodno u opticaj pustila hakerska grupa Shadow Brokers, koja je nedavno tvrdila da je ukrala hakerske alate od američke Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA).

Premijerka Theresa May izjavila je da britanske bolnice nisu bile namjerna meta cyber napada.

– To nije bilo usmjereno na NHS, to je međunarodni napad i brojne zemlje i organizacije su pogođene. Upoznati smo da su brojne organizacije NHS-a javile da su pretrpile nasumični hakerski napad. Nismo upoznati s tim da su podaci o pacijentima bili ugroženi – kazala je May.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Pronađena djevojčica Emina: Poznato kako je 14-godišnjakinja u toku noći iz Novog Sarajeva završila čak u Vogošći

Djevojčica Emina O. (14) pronađena je danas, 27. novembra u Vogošći. Otac se trenutno nalazi u PU Vogošća gdje...

Još vijesti za vas