Burulijski čir je kožna bolest koja uglavnom vlada u Africi, a zahvatio je i stanovnike Australije. Infekcije su postale sve teže i šire se na nove dijelove tijela.
Ljekari u Australiji pozvali su stručnjake da obave što više hitnih istraživanja o tome zašto je ova bolest postala toliko raširena u saveznoj državi Victoriji
Prošle godine zabilježeno je 275 novih zaraza. Stručnjak za zarazne bolesti Daniel O’Brien rekao je kako su slučajevi burulijskog čira u toj regiji postali “zastrašujuće česti i teži”.
Nije mu jasno zašto se ova vrsta čira, koja je tipična za tropska područja, pojavila u umjerenoj klimi Victorije, posebno zato što se do prije nekoliko godina uglavnom pojavljivala u tropskim područjima države Queensland.
Burulijski čir bolest je koju uzrokuje bakterija Mycobacterium ulcerans. Bakterija ispušta toksine koji uništavaju stanice, kapilare i potkožno masno tkivo te dovode do formiranja čira i gubitka kože.
Čir s vremenom raste, a zaražena osoba može postati invalid. Obično nastaje na udovima, ali se može pojaviti na licu ili na torzu.
THE Buruli ulcer — an infectious disease causing “severe destructive lesions of skin and soft tissue” — is increasing at an alarming rate in Australia. Expert via news@media.unimelb.edu.au. pic.twitter.com/Y5DElxg5YG
— UniMelb Newsroom (@uommedia) April 15, 2018
Ljekari ne znaju kako se prenosi na ljude, ali vjeruju da dolazi iz okoliša i tla. Postoji teorija i da bolest prenose komarci.
U tekstu za Medical Journal of Australia, ljekari su pozvali vlasti da finansiraju istraživanje bolesti i njene uzorke.
– Niko ne razumije što se događa i što uzrokuje epidemiju. Možemo ponuditi pretpostavke, ali ne i definitivne odgovore. Ovo je misterija – rekao je O’Brien.
Čireve je teško liječiti i pacijenti se često moraju oporavljati šest do 12 mjeseci. Mnogi od njih moraju otići i na rekonstruktivnu kirurgiju zbog teških oštećenja tijela, piše The Guardian.