Najam stana i troškove života doseljenici u Njemačkoj teško mogu pokriti od samo jedne plaće, pa odlaze cijele porodice.
Prema podacima koji su se mogli čuti proteklih mjeseci, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu u posljednjih 7 godina napustilo je više više stotina hiljada ljudi.
U odnosu na doba prvih gastarbajtera, razlika je u tome što sada odlazi velik broj visokoobrazovanih mladih ljudi. Najam stana i troškove života doseljenici u Njemačkoj teško mogu pokriti od samo jedne plaće, pa odlaze cijele porodice.
“Ako ne privučemo njemačke tvornice u Hrvatsku, naši će radnici otići raditi u Njemačku!”, napisao je svojedobno ekonomist Đuro Njavro. Tako se nekako i dogodilo. Mjereno bruto domaćim proizvodom po stanovniku, uspoređena s članicama Europske unije, Hrvatska je 2000. bila na 21. mjestu, a prošle je godine pala na 26.
Ekonomski razlozi iseljavanja nose prevagu u zemlji koju svi hvale. Tako Hrvata prema službenoj statistici u Njemačkoj živi više nego što ih ima u dva Splita ili gotovo deset Bjelovara, javlja HRT.
No, nije sve tako ružičasto ni u Njemačkoj, upozorava fra Edvard Sokol član Hrvatske katoličke misije u Berlinu.
Fra Edvard upozorava kako ljudi s naših prostora dolaze jer su im plaće u Njemačkoj 1.500 eura. No, ne računaju da tu nije uračunat porez, ni cijena stana, da tu nisu uključeni troškovi života, pa na kraju mjeseca ostanu na 50 eura.