Svi znamo koliko je riba zdrava namirnica i bogata omega-3 masnim kiselinama. Najčešće se priprema na gradelama, ali jednako je ukusna ukoliko je kuhana na lešo ili pečena. Uz kombinaciju s maslinovim uljem postaje izvrsna delicija. U nastavku pročitajte neke od savjeta koji će vam biti od pomoći prilikom pripreme ribe.
Miris ribe s ruku možete ukloniti ako ruke trljate talogom crne kafe ili limuna, a zatim ih operete vodom i sapunom.
Miris ribe u kući manje će se osjetiti ako ribu prije kuhanja natrljate limunom ili sirćetom. Svježu ribu možete prepoznati po bistrim očima, čvrstom mesu, svijetlocrvenim škrgama i čvrstoj ljusci. Riblje ljuske dobro se čiste ako ribu načas stavite u vruću pa u hladnu vodu. Dobro je poslužiti se grubim ribežom.
Ulje u kojem pržite ribu neće prskati ako prije zagrijavanja ulja stavite u ulje koricu kruha. Opranu ribu treba prije prženja osušiti krpom i tek onda uvaljati u brašno. Ribu koju ne možete pripremiti neposredno pošto ste je kupili zamotajte u krpu natopljenu sirćetom i odložite u hladnjak.
Riblje meso biće ukusnije ako ribu brzo isperete pod tekućom vodom, premažete sirćetom, posolite i stavite da neko vrijeme odstoji u frižideru.
Ribu prije pečenja ili prženja treba poprskati limunom, zatim posoliti. Riba će poprimiti lijepu zlatnožutu boju ako prije prženja u tavu stavite malo soli. Riblja žuč. Kada čistite ribu, morate biti vrlo oprezni, jer ako se žuč razlije, riba više nije za jelo.
Masline i filee od sardela, za salatu ili pizzu, stavite prije na nekoliko sati u mineralnu vodu, jer će inače biti preslani. Ulje za jelo treba pohraniti na tamnom i hladnom mjestu, ali ne u hladnjaku, a bocu ne smijete zatvarati. Tako ulje ostaje duže svježe. Za kuhanje riže ili tjestenine staviti nekoliko kapi ulja u pripremljenu vodu.
Užeženo (rancing) ulje moći ćete opet upotrijebiti ako na svaku litru ulja dodate 5 dg soli i dobro promućkate. Neka odstoji otvoreno 1-2 dana, dok se so ne staloži na dno boce. Zatim pažljivo odlijte ulje, koje je sada opet dobro za jelo.