Subota, 23 studenoga, 2024

Kupovina postala nezamisliva bez potrošačkih kartica: Za pola godine ušteda 20 KM

Preporučeno

U nadi da će proći jeftinije prilikom kupovine, građani u novčaniku imaju i po nekoliko potrošačkih kartica raznih trgovina, butika i drogerija, na kojima skupljaju bodove.

Kupovina kućnih potrepština, pored redovnog praćenja sniženja, podrazumeva tako i konstantno preračunavanje bodova na potrošačkoj kartici, a sve kako bi se na kraju godine uštedila koja marka više.

– Svi danas imaju potrošačku karticu u nekom marketu, to je prvo što vas na kasi pitaju. Mi uglavnom u istoj trgovini kupujemo hranu i higijenu, nakon svakog računa skupimo neke bodove, mada na kraju godine to i ne budu neki veliki iznosi jer većinom gledamo da uzimamo proizvode na sniženjima – ispričala nam je porodica Dragić, koja stanuje u Novoj Varoši. Kao i svima, najviše novca iz kućnog budžeta godišnje im odlazi na osnovne životne namirnice, a preko ove kartice „zarade“ oko 50 maraka.

Upravo se čita:  „Kupila sam kuću za 26.000 eura“: Britanka (43) prodala svu imovinu i preselila se na brdoviti Balkan

Potrošače kartice za svoje vjerne kupce među prvima su u Banjaluci uveli veliki trgovački lanci i prodavnice poznatih brendova, a zatim i parfimerije, neke beniznske pumpe, te apoteke.

Cilj je u određenom periodu skupiti što više bodova, kojima se kasnije može „platiti“ kupovina u tim radnjama. Sve ovo je način, za privlačenje kupaca, pojašnjavaju u udrženjima za zaštitu potrošača, a vrlo je upitno koliko na kraju građani tako stvarno ostvare popusta.

Mada velike uštede najviše priželjkuju građani sa nižom platežnom moći, oni u stvari najređe ostvare velike popuste, navode u udruženju DON, i to zato jer- malo troše. Svjedoče da većina naših građana na ovaj način „osvoji“, kako kažu, uglavnom dvadeset maraka za pola godine.

Upravo se čita:  „Kupila sam kuću za 26.000 eura“: Britanka (43) prodala svu imovinu i preselila se na brdoviti Balkan

– Prodavci su uveli skupljanje bodova po uzoru na isti sistem u drugim zemljama, ali glavna je razlika što je kod nas niži standard stanovništva. Upitna je tako količina novca koju kupac treba da potroši da bi osvojio tih sto ili 500 bodova i dobio možda dvadesetak maraka na potrošačkom računu za šest mjeseci- govori Murisa Marić predsjednica ovog udruženja.

Da biste osvojili mnogo bodova na kartici, dodaje Marićeva, morate zauzvrat potrošiti i mnogo novca u marketima, koji su sa robom široke potrošnje i najaktuelniji.

– Naši potrošači međutim često ne mogu da ostvare ni potreban limit za bonus u šestomjesečnom obračunu, jer je on izuzetno visok za naše građane, tako da mnogima prikupljani bodovi i propadnu, jer na kraju ne potroše potrebnu količinu novca – zaključuje Marićeva.

Upravo se čita:  „Kupila sam kuću za 26.000 eura“: Britanka (43) prodala svu imovinu i preselila se na brdoviti Balkan

Podsjetimo da je sindikalna potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu u Srpskoj u maju koštala 1.882,50 KM. Najviše novca porodice su trošile za prehranu skoro 700 KM, za odjeću i obuću oko 137 KM, higijenu i njegu zdravlja oko 88 KM, prevoz oko 200 KM, te obrazovanje i kulturu oko 82 KM.

– Dobra je stvar što građani ne moraju davati dodatni novac da bi dobili ovu potrošačku karticu, oni svakako već kupuju robu, samo sada i dobijaju bodove, ali interesantno je da ako je roba već na sniženju ona se ne prepoznaje na ovoj kartici i nije uključena u obračun bodova, a čime su mnogi kasnije zatečeni- rekla je Murisa Marić iz DON-a. /Izvor: Srpskainfo/

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Svi ga znate kao Kristijana Golubovića, a zapravo to nije njegovo pravo ime

Kristijan Golubović, poznat u javnosti po tom imenu, zapravo se zove Aleksandar Golubović, a njegovo životno iskustvo daleko je...

Još vijesti za vas