Mirisne dunje nisu samo ukras na ormaru, ni ključni sastojak domaćih slastica. Manje je poznato da je ovo voće, koje se najčešće koristi za pripremu slatkih pekmeza i želea, ujedno vrlo ljekovito, pa je jesensko obilje dobro iskoristiti za pripremu čajeva i drugih korisnih pripravaka koji će nam tokom cijele godine biti na raspolaganju u kućnoj biljnoj ljekarni.
Dunja (Cydonia oblonga) vrlo je stara voćka za koju se smatra da potječe iz sjevernog Irana, gdje je rasla kao samonikla biljka. Kora dunje je prilično debela, a meso oporo i gorkasto, zbog čega se mnogo češće jede kuhana nego sirova.
Sadrži magnezij
Uživanje u kuhanim i pečenim dunjama doista ima blagotvorni utjecaj na zdravlje. Svježi plod dunje bogat je željezom, a sadrži i kalij, kalcij, magnezij, natrij, sumpor, klor te bakar, karoten (provitamin A), vitamine B1 i B2, vitamin C i niacin. Zbog visokog udjela kalija, može biti koristan u regulaciji hipertenzije, odnosno povišenog krvnog pritiska.
Uz to, ovo voće je bogato vlaknima i pektinom pa je idealno za sve koji žele izgubiti na tjelesnoj težini – samo ako se kuhane i pečene dunje jedu bez šećera.
Dunjin plod također pomaže kod probavnih smetnji i u regulaciji holesterola zbog pektina koji snižava LDL holesterol, a povisuje HDL. Osim ploda, ljekovita svojstva imaju sjemenke te listovi dunje.
Sjemenke dunje sadrže amigdalin ili vitamin B17, koji je jedan od najkontroverznijih vitamina, o čijim učincima se lome koplja među znanstvenicima, nutricionistima i farmaceutskom industrijom. I dok jedni vitamin B17 smatraju lijekom za karcinom, drugi tvrde da je taj spoj štetan jer se u želucu pretvara u otrovni cijanid.
Zbog toga se u liječenju sjemenke dunje ne koriste zdrobljene, nego se sluz koju ispuštaju u dodiru s vodom koristi kod niza kožnih tegoba, od raspucalih usana, opeklina pa do dekubitusa, te u brojnim kremama i mastima za njegu kože.
Omiljeni čaj
Čaj od dunjinih sjemenki liječi nesanicu, ublažava napetost i otklanja neugodan zadah, a pomaže i protiv kašlja. Kod proljeva plod dunje koristi se za zatvaranje, slično kao jabuka, ponajviše zato što sadrži znatne količine trijeslovine, a u narodnoj je medicini za liječenje proljeva kod dojenčadi i djece omiljen čaj od listova. Imate li dunju u vrtu, sigurno znate da se radi o vrlo otpornom stablu koje kada dosegne punu veličinu, svake godine rađa obiljem plodova koje ne bi trebalo pustiti da propadnu.
Za čir na želucu uzmite po kašiku sjemena dunje i lana, prelijte šalicom hladnog čaja od kamilice, dobro promiješajte, ostavite da odstoji sat i procijedite. Pijte nezaslađeno pola sata prije jela dva-tri puta na dan.