Četvrtak, 28 studenoga, 2024

Jeste li sigurni od groma u automobilu?

Preporučeno

U slučaju direktnog udara munje, na automobilima bi se mogla pojaviti sitna šteta.

Nestabilno vrijeme i skoro svakodnevna jaka kiša, grmljavina, sijevanje munja otvaraju pitanje sigurnosti ljudi na različitim mjestima.

Kako stoje stvari s automobilima, koliko smo sigurni u limenim ljubimcima?

Najvažnije: Putnici u automobilima su skoro sasvim sigurni, čak i ako grom udari direktno u vozilo. Automobil djeluje kao Faradayev kavez (zaštita od električnog polja) i usmjerava električno pražnjenje oko putnika.

Ipak, postoje neki savjeti vozačima za ovakve situacije. Tokom jakih padavina praćenih grmljavinom, za parking treba izabrati mjesto bez povišenih tačaka, zatvoriti prozore i ostale otvore, ako je moguće uvući antenu.

U unutrašnjosti ne dodirivati metalne dijelove koji su povezani s karoserijom, iako ih je sve teže naći u vremenu “plastifikacije” komponenti.

U slučaju direktnog udara munje, na automobilima bi se mogla pojaviti sitna šteta. Tokom testova u visokonaponskim laboratorijama, istražitelji su pronalazili “pečate” na laku i bočnim stranama pneumatika.

A da li kabriolet štiti od munje? Nakon što se zatvori platneni krov, i ovdje djeluje Faradayev kavez.

Objašnjenje: U skoro svakom dijelu krovne konstrukcije postoje lukovi i šipke napravljeni od metala koji odvode elektricitet u zemlju, a istu funkciju obavljaju i okviri vjetrobrana, sigurnosni okvir i mehanizam pokretnog krova.

Laboratorijske simulacije ostavile su tragove “opekotina” na gornjem dijelu platnenog krova, ali bez opasnosti po lutke koje su “glumile” putnike. Takođe, ne postoje policijski izvještaji o stradanju osoba u kabrioletima.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Helez o helikopterima: Postaju naoružani kad se unese oružje

Vijeće ministara BiH jučer je, na prijedlog Ministarstva odbrane, donijelo dvije odluke kojim je osigurano 16.740.000 KM za višegodišnji...

Još vijesti za vas