Voće i povrće ne samo da nas održava zdravima, već nam pomaže da se brže oporavimo od ozljeda i bolesti
Prirodne namirnice, pogotovo ako su organskog porijekla bez upotrebe pesticida i umjetnog gnojiva, vrlo su važan dio naše prehrane jer pomažu tijelu da funkcionira na najbolji način.Na svijetu postoje stotine vrsta voća i povrća, a u ovom članku ćemo se osvrnuti na neke od njih koje pomažu u liječenju raznih zdravstvenih tegoba, od karcinoma do srčanih bolesti.
Kivi – Sadrži duplo više vitamina C od naranče, ima više cjelovitih vlakana od jabuke, te je bogatiji kalijem od banana. Unikatna kombinacija vitamina i minerala u kiviju štiti organizam od srčanih bolesti, moždanog udara, raka i problema s dišnim sustavom. Kivi bez ikakvih nuspojava razrjeđuje krv i sprječava spontano nastajanje krvnih ugrušaka, pospješuje cirkulaciju, snižava krvni pritisak i reducira “loši” LDL holesterol. Korisni enzimi aktiviraju se čim zarežete kivi, stoga zapamtite da ga pojedete odmah nakon što ga presječete. U kineskoj medicini kivi služi za ubrzavanje zacjeljivanja rana i ozljeda.
Trešnje – Malo kalorija, a velika hranjiva vrijednost. Polifenol kvercetin i elagična kiselina iz trešanja naučno dokazano sprječavaju rast tumora, a mogu i potaknuti stanice raka da napadaju same sebe. Pigment antocijanin smanjuje nivo mokraćne kiseline u tijelu i tako sprječava nastanak gihta, a neki naučnici vjeruju da štiti i od raka debelog crijeva. Trešnje imaju protuupalna i antibakterijska svojstva, te ublažavaju bol.
Grah – Čudotvorna namirnica koja je bogata cjelovitim vlaknima, bjelančevinama i antioksidansima te može spustiti holesterol i krvni šećer, regulirati proizvodnju inzulina, poboljšati probavu i štiti od raka. Studija Univerziteta Harvard pokazala je da žene koje dva puta sedmično jedu grah imaju 24 % manju šansu da obole od raka dojke. Grah je bogat triptofanom koji pomaže u regulaciji apetita i sna, folnom kiselinom koja štiti srce, a sadrži i značajne količine kalija, magnezijuma te vitamina B1, B2 i K.
Špinat – Karotenoidi, biljni pigmenti koji u našem tijelu funkcioniraju kao antioksidansi, i folna kiselina pospješuju zdravlje krvožilnog sistema, te nas štite od raka grudi, ovarija i debelog crijeva. Špinat je iznimno bogat vitaminima K, A i C, te mineralima kalcijem, željezom i magnezijem (jedan tanjur kuhanog špinata sadrži 1111 % dnevne potrebe za vitaminom K, a to pomaže u jačanju kostiju).
Luk – Iako vam dah neće biti sjajan, nemojte izbjegavati luk jer su naučnici uočili da njegova konzumacija smanjuje rizik od raka prostate, želuca i jednjaka, te smanjuje smrtnost od kardiovaskularnih bolesti. Sulfidi iz luka snižavaju holesterol i visoki krvni tlak, a peptidi sprječavaju gubitak koštane mase. Luk, također, sadržava kvercetin koji može djelovati kao prirodni antihistamin te ublažiti alergije i olakšati disanje. Zbog visokog udjela vitamina C luk je neizostavan prirodni lijek za prehlade i gripu, a može i ublažiti bol kod artritisa.
(Novovrijeme.ba)