Petak, 22 studenoga, 2024

EU se ne može dogovoriti oko embarga: “Taoci smo jedne članice, Rusija nas gleda”

Autor:Index.hr

Preporučeno

Nekoliko ministara je izravno prozvalo Mađarsku po imenu, dok je Rumunjska rekla da je na bloku da promijeni stav Budimpešte.

Ministri vanjskih poslova EU-a pokušali su u ponedjeljak pritisnuti Mađarsku da ukine svoj veto na predloženi naftni embargo Rusiji, dok Litva smatra da je blok “talac jedne države članice”.

Embargo koji je Europska komisija predložila početkom svibnja bila bi najstroža sankcija do sada od početka invazije Moskve na Ukrajinu 24. februara i uključuje izdvajanje europskih država koje su najviše ovisne o ruskoj nafti.

No Mađarska, najbliži saveznik Moskve u EU-u, želi stotine milijuna eura od EU-a kako bi ublažila cijenu odustajanja od ruske nafte. S druge strane, svih 27 država članica EU-a treba odobriti nastavak provedbe embarga. “Jedna država članica drži cijelu Uniju kao taoca. Moramo se složiti, ne možemo biti taoci”, rekao je ministar vanjskih poslova Litve Gabrielius Landsbergis.

Upravo se čita:  Na granicama pri ulasku u EU za državljane BiH još neće biti dodatnih kontrola

Prozivke Mađarske

Nekoliko ministara je izravno prozvalo Mađarsku po imenu, dok je Rumunjska rekla da je na bloku da promijeni stav Budimpešte. Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto prošle je srijede napisao na Facebooku da se rješenje ne nazire.

Kazao je kako su vladi premijera Viktora Orbana potrebne “stotine milijuna dolara” za mađarske rafinerije, povećanje kapaciteta naftovoda u Hrvatskoj i kompenzaciju za mađarsko gospodarstvo.

Upravo se čita:  Na granicama pri ulasku u EU za državljane BiH još neće biti dodatnih kontrola

Ipak, ministri EU-a, od Austrije do Estonije, smatraju da će i dalje postojati naftni embargo, čak i ako bi se trebalo dulje čekati na postizanje dogovora.

“Ovaj paket sankcija bit će usvojen i nafta će biti uključena”, rekla je estonska visoka diplomatkinja Eva-Maria Liimets. To je stav koji su ponovili i drugi, uključujući Luksemburg i Rumunjsku, a prijedlog Komisije je podržala i Španjolska. Embargo na naftu, koji su već nametnule SAD i Velika Britanija te koji bi uslijedio nakon pet krugova ranijih sankcija EU-a, smatra se najboljim načinom da se smanji ruski prihod za svoj rat u Ukrajini.

Upravo se čita:  Na granicama pri ulasku u EU za državljane BiH još neće biti dodatnih kontrola

Povjerenik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell prošlog je tjedna nagovijestio da bi na sastanku u ponedjeljak trebalo doći do rješenja situacije.

Neki diplomati sada ističu sastanak na vrhu od 30. do 31. svibnja kao trenutak za dogovor o postupnoj zabrani ruske nafte, vjerojatno tijekom šest mjeseci, uz dulje prijelazno razdoblje za Mađarsku, Slovačku i Češku.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Dva automobila zbog snijega sletjela s ceste, veliki problemi na pravcu Tuzla – Sarajevo

Područje Tuzle su pogodile kišne i snježne padavine koje su u kratkom roku prouzrokovale značajne probleme u saobraćaju. Jača kiša...

Još vijesti za vas