Srijeda, 27 studenoga, 2024

Kako je propala Fincijeva mikrokreditna organizacija: Kamate išle preko 48 posto

Preporučeno

“Melaha” je počela s radom 1997. godine u okviru La Benevolencije, a kasnije se konstituisala kao mikokreditna organizacija. Kapital u osnivanje “Melahe” je uložila Jevrejska opština u Sarajevu.

Informacija koju je juče objavio BiznisInfo.ba da je Agencija za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine donijela rješenje o oduzimanju dozvole za rad mikrokreditnoj fondaciji “Melaha” Sarajevo, odjeknula je u javnosti.

Kako je pisao BiznisInfo, odlukom Upravnog odbora “Melahe”, ostatak imovine se nakon izmirenja obaveza, raspoređuje na drugu mikrokreditnu organizaciju. Direktor “Melahe” je Jakob Finci.

Iako u rješenju Agencije nije navedeno zbog čega se oduzima dozvola, podaci o poslovanju jasno pokazuju da je ova kreditna organizcija izgubila smisao jer je godinama poslovala negativno bilježeći ogromne gubitke i pad vrijednosti aktiva.

Fondacija je, zapravo, nekada poslovala pozitivno, imala je aktivu od oko 1,2 miliona KM i plasmane u stotinama hiljada KM godišnje. No, bila je na zlom glasu kao kreditna organizacija sa najvećim kamatama, piše BiznisInfo.ba.

Upravo se čita:  Od Nove godine: Cijene struje za privredu rastu do 10 posto, šta čeka domaćinstva

Prema podacima iz 2018. godine, MKO Melaha je imala najveće kamate u cijelom finansijskom sektoru i u one su, prema tadašnjim podacima, iznosile u prosjeku 41,85 posto. Prosječne kamate na dugoročne kredite u Melahi, prema tim podacima, bile su čak 48,21 posto. Riječ je, dakle, o prosječnim kamatama, što znači da je bilo i onih iznad spomenutog procenta.

Nije poznato da li je to razlog konstantnog pada plasmana i aktive ove organizacije koje je posljednjih godina tonula i u sve veći gubitak. Na kraju je došla do toga da ove godine nije imala plasmana i imala je aktivu od samo 151 hiljadu maraka.

Upravo se čita:  Neradna nedjelja u FBiH: Promašena odluka, prihodi od PDV-a se sele u RS

U prošloj godini je “Melaha” imala gubitak od 225 hiljada KM, a plasmane od svega 94 hiljade maraka. Godinu prije toga plasmani su bili 356 hiljada KM, a gubitak 91 hiljadu maraka.

Godine 2020. plasmani su bili 640 hiljada maraka a gubitak 108 hiljada, a godinu prije toga su plasmani bili 801 hiljadu KM, a finansijski rezultat pozitivan u iznosu od tri hiljade. Aktiva je tada bila 1,22 miliona KM.

Upravo se čita:  Najbogatija porodica na svijetu bogatija je četiri puta od Elona Muska i Billa Gatesa zajedno

Dakle, vidljivo je da upravo od 2019. godine kola kreću nizbrdo.

Poznato je da mikrokreditne organizacije daju novac građanima koji ne mogu ispuniti uslove za dobijanje kredita od banaka, a što za posljedicu ima često previsoke kamate jer je i rizik znatno veći. U ovom slučaju to se očito nije pokazalo kao isplativ model.

“Melaha” je počela s radom 1997. godine u okviru La Benevolencije, a kasnije se konstituisala kao mikokreditna organizacija. Kapital u osnivanje “Melahe” je uložila Jevrejska opština u Sarajevu.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Otkriveno šta je srušilo nadstrešnicu na željezničkoj stanici u Novom Sadu

U vezi s tragičnim incidentom pada nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, u kojem je život izgubilo 15 osoba,...

Još vijesti za vas