Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković pozvao je predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u New York, na Generalnu skupštinu UN-a 11. jula ove godine na prvo obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici, navodeći da može da se ogrne zastavom, a i ne mora. Naveo je da ga “naravno poziva i u Potočare”.
– Da tamo odemo da se poklonimo žrtvama ovog stradanja. Da odemo zajedno, ako hoće, ovdje u Sarajevu na Kazane gore, gde su civilne srpske žrtve. Da odemo zajedno u Jasenovac. Sve ono za šta treba hrabrost, ja imam i hoću. I ako se tako budemo ponašali na tom polju, stvaramo pretpostavke da se fokusiramo na ono što nam je veoma važno. Mi smo jedni drugima veoma važan spoljno-trgovinski partner. Imamo velike i obimne razmjene, imamo ambicije da budemo dio Evropske unije. Moramo sarađivati, dakle, i to je ona strana kojom bi bio sretan. Ali moraju se ispuniti ovi ljudski preduslovi da jedne druge poštujemo, da žrtve stradanja poštujemo, da ne provociramo i ne izazivamo, poručio je Konaković za N1.
Dodao je da bi njihova zajednička pojavljivanja na mestima stradanja „zapravo napravila te preduslove“.
– Ovo što sad gledamo, taj neki šou i neku režiranu kampanju, ne doprinosi stabilizaciji naših odnosa, a mi nismo neko, možda nekad neki prethodnici jesu bili, ko je spreman da se s tim stvarima igra, trguje, mi tome dajemo značaj koji mu pripada, istakao je on u Danu uživo.
Konaković je istakao da je bilo vidno u pripremi kod donošenja rezolucije da „sve vodi ka nekom teatru, predstavi, koja više ima za cilj animirati glasačku publiku na lokalnim izborima, nego se baviti suštinom naših odnosa, i mislim da tu nedostaje liderstva i pravih grabrih odluka, pre svega predsednika Srbije Aleksandra Vučića, naravno Milorada Dodika i još nekoliko ljudi“.
Kazao je i da je u razgovoru sa drugim šefovima diplomatija shvatio da su konsternirani, šokirani načinom na koji je to Vučić u Njujorku, ali i po povratku u Beograd, izvodio što se tiče usvojene Rezolucije o Srebrenici.
Upitan šta je rezolucija donela BiH, on je kazao da je donela mir i djelić pravde onima koji su je tražili skoro tri decenije, „da će se širom sveta svake godine obeležavati taj dan na međunarodno presuđeni genocid“.