Srijeda, 27 studenoga, 2024

Turska odustaje od EU? Podnijela zahtjev za ulazak u BRIKS

Autor:Agencije

Preporučeno

Novi diplomatski iskorak Turske odražava njene težnje da njeguje veze sa svim stranama u multipolarnom svijetu, dok i dalje ispunjava svoje obaveze kao ključna članica NATO saveza.

Turska je danas formalno zatražila da se pridruži grupi zemalja BRIKS kako bi ojačala svoj globalni uticaj i proširila odnose i sa drugim zemljama mimo tradicionalnih zapadnih saveznika, prenosi Bloomberg.

Prema navodima izvora koji je tražio da ostane anoniman, vlada turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana smatra da se geopolitičko težište pomjera od razvijenih ekonomija ka drugim globalnim regionima.

Novi diplomatski iskorak Turske odražava njene težnje da njeguje veze sa svim stranama u multipolarnom svijetu, dok i dalje ispunjava svoje obaveze kao ključna članica NATO saveza.

Upravo se čita:  Putin se obratio naciji: Otkrio koje je oružje korišteno u novom napadu na Ukrajinu. Ovo je sada globalni sukob

Turska vjeruje da bi pridruživanje BRIKS-u moglo pomoći zemlji da unaprijedi ekonomsku saradnju sa Rusijom i Kinom i da postane trgovački most između EU i Azije, kao i da bude čvorište za izvoz gasa iz Rusije i Centralne Azije.

Kako navodi Bloomberg, odluka Turske da pristupi BRIKS-u djelimično dolazi nakon izvjesnog zahlađenja u odnosima sa Zapadom, do kojeg je došlo nakon što je Turska odlučila da ostane u dobrim odnosima s Rusijom.

Erdoganova vlada dugo je optuživala Zapad da sprečava težnje Turske za samostalnom odbrambenom industrijom i jakom ekonomijom. On je izrazio interesovanje za pridruživanje Šangajskoj organizaciji za saradnju, koju su osnovale Rusija i Kina kao rival NATO-u.

Upravo se čita:  Rusi prvi put ispalili moćno oružje: "Koristili su ga za napad na grad"

Turska je u pregovorima o pridruživanju EU od 2005. godine, ali je naišla na niz zastoja, uključujući ono što EU opisuje kao loše stanje demokratije i sloboda u toj zemlji.

BRIKS koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, uključuje neke od najvećih ekonomija u usponu. Početkom ove godine dobila je četiri nova člana kada su joj se pridružili Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Etiopija i Egipat. Saudijska Arabija je pozvana da se pridruži, iako to ona tek treba da učini.

Upravo se čita:  Znaju li nešto što mi ne znamo: Njemačka sastavlja spisak raspoloživih bunkera i skloništa

O daljem proširenju grupe moglo bi se razgovarati tokom samita u Kazanju, u Rusiji, od 22. do 24. oktobra. Malezija, Tajland i bliski saveznik Turske, Azerbejdžan su među zemljama koje žele da se pridruže.

BRIKS sebe predstavlja kao alternativu onome što njegove članice vide kao institucije u kojima dominira Zapad, kao što su Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond. Nove članice mogu potencijalno dobiti pristup finansiranju preko BRIKS razvojne banke, kao i da prošire svoje političke i trgovinske odnose.

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Otkriveno šta je srušilo nadstrešnicu na željezničkoj stanici u Novom Sadu

U vezi s tragičnim incidentom pada nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, u kojem je život izgubilo 15 osoba,...

Još vijesti za vas