Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024

Petrović najavio obuke za mlade: Prvi maloljetnik je poslao 140 prijetećih poruka, policijske prostorije su pune djece

Preporučeno

Prema riječima Petrovića, mnogo veći broj maloljetnika se nalazi u policijskim prostorijama, i tek kada vide rešetke postaju svjesni šta su radili.

Saša Petrović, šef Odsjeka za borbu protiv kompjuterskog kriminala Federalne uprave policije (FUP), ali i inspektor koji je završio FBI akademiju u Quanticu sa najvišom ocjenom A+, gostovao je sinoć kod Senada Hadžifejzovića na Face TV-u.

Petrović je govorio o najnovijim pojavama sa dojavama bombi koje prave problem i djeci, nastavnicima, roditeljima, ali i policijskim službenicima.

Podsjetimo, svakom dojavom bombe se troše ogromni resursi za KDZ preglede, ali i pretragu osumnjičenih lica. Prema posljednjim informacijama, tražit će se da roditelji ovih maloljetnih lica snose troškove.

Do sada je ukupno osam maloljetnika u službenim prostorijama Uprave policije ispitano u svojstvu osumnjičenih povodom osnova sumnje da su počinili krivična djela tako što su školama na području Kantona Sarajevo, i van njega, slali elektroničku poštu kojom su upućivali lažne prijetnje o postojanju eksplozivnih naprava u školskim prostorima.

Prema riječima Petrovića, mnogo veći broj maloljetnika se nalazi u policijskim prostorijama, i tek kada vide rešetke postaju svjesni šta su radili.

Petrović je na početku razgovora rekao kako je odnedavno usvojena nova sistematizacija, te da FUP trenutno raspolaže sa mnogo većim brojem ljudi i boljom opremom u borbi protiv cyber kriminala.

Najavio je i obuke za sve mlade generacije koji će se u budućnosti boriti protiv cyber kriminala.

“Pripadnici MUP-a KS, FUP-a i OSA-e BiH rade danonoćno na otkrivanju počinilaca. Sva lica su identifikovana, možda još za dva lica čekamo podatke od inostranih partnera jer su određena lica koriste samozaštitu u vidu VPN-ova itd. To je ono vrijeme što nama treba”, započeo je Petrović, a onda govorio o cyber kriminalu.

“Sam kompjuterski kriminal je kriminal protiv sistema mreže, elektronske obrade podataka, upadi u sisteme, hakeri… Imate i kompjuterski omogućena krivična djela, a u njih spadaju su za krivična djela upotrebljeni računari i za izvršenje KD. Osnovna odlika kompjuterskog kriminala, odnosno vršenja krivičnih djela, je negiranje. Jedan dio naših obuka je cyber ratovanje. Vi sad možete iskoristiti jednu Instagram grupu, poslat ću par mailova sa prijetnjama kojim ne možete ući u trag i onda ću nać te botove, a mi ih nazivamo “korisnim idiotima”, odnosno publiku koja će nastaviti sa vašim radnjama, a sa krajnjim ciljem da parališem sigurnosni sektor.

Upravo se čita:  Emotivan oproštaj Elminog muža Jasmina nakon njene smrti: Živote, sad si na boljem mjestu. Volimo te!

Petrović je u nastavku govorio o osumnjičenoj djeci koja su dojavljivala bombe u Sarajevu.

“Mnogo više od 5/6 djece je privedeno i evo sad su pune prostorije. Ono što vi dobijate u javnost je izvještaj o izvršenom krivičnom djelu. Trenutno je pet lica na obradi. Dosadašnjim radom je utvrđeno da su sve djeca, najstariji je 18-godišnjak. Deveti razred i prvi-drugi razred srednje škole. U njihovim razgovorima spominju testove, plaća se 2 KM i 20 KM dopuna kredita. Mi smo od osumnjičenih i od svjedoka izuzeli mobitele i računare… Imali su svoje grupe na Instagramu i komentare na Crnoj Hronici, sve smo pratili i sve dokumentovali. Sa analizom tih telefona, mi ćemo otvoriti dio istrage i otkriti da li postoji neko “krovni” (nalogodavac op.a.). Simtomatično je da je to urađeno na području FBiH. Ići će analiza kako je to sve počelo”, govori Petrović.

“Prvo lice koje smo lišili slobode je bio maloljetnik koji je poslao 140 prijetećih poruka, a u javnosti je objavljeno 46. To je dijete koje je osjećalo potrebu da bude mangup u društvu”, rekao je Petrović i zaključio da je moguće da su djeca iskorištena u svrhu cyber ratovanja.

Upravo se čita:  Prognoza FHMZ: Pročitajte kakvo nas vrijeme očekuje u narednih 15 dana

Govorili su i o dojavama bombi u tržne centre.

“Adrese su vodile u Bugarsku, ali su oni koristili VPN kojim se pokušavate sakriti. Imate legalne VPN klijente koji plaćaju i besplatne VPN korisnike. Ja se connectujem iz BiH u Bugarsku i onda kao iz Bugarske šaljem prijetnje. Od 2008. godine imamo komunikaciju sa svim ljudima u svijetu koji su relevantni što se tiće kompjuterskog kriminala. Gdje god da se VPN nalazi imamo osobu koju ćemo kontaktirati. Imaju zakonski sve uvezano kroz Interpol i imamo obavezu postupati i u hitnim slučajevima”, govori Petrović.

Kaže da su svi slučajevi cyber kriminala u BiH završeni, jer oni ne završavaju posao dok ne “iskopaju” osobu sa druge strane.

“Ne postoji krivično djelo koje se ne možemo otkriti. Sad je samo stvar koja ćemo sredstva potrošiti. Nećemo trošiti milion KM za neku online prevaru od 100 KM. Jedan softver za otvaranje iPhonea je 120.000 eura. Kupite i svake godine plaćate licencu”, govori Petrović.

Govorili su i o uhapšenim maloljetnicima.

“Postoji Zakon o zaštiti djece, prava djece, i maloljetnika i sve je jasno propisano. Procedura kako se ispituje, ko ga ispituje. Tu mora biti osoba iz centra za socijalni rad, psiholog, roditelji. Postoje sobe za ispitivanje maloljetnika, vi iz druge sobe kao istražitelj postavljate pitanja preko socijalnog radnika. Djeca ne smiju vidjeti istražitelja, maloljetnik se u krivičnom postupku može ispitati samo dva puta. Djeci je to šok. Svoj ovoj djeci koja su prošla kroz naše ruke, kada ih dovedete i sad da vam pokažem slike kakva su to djeca, to su super fina djeca, četiri ili pet prosjek u školi”, govori Petrović.

Upravo se čita:  "Neradna nedelja' nije usluga radnicima, drugi su razlozi iza toga"

“Djeca tek kada dođu u naše prostorije postaju svjesni šta su počinili. Punoljetnici se zadržavaju 24 sata pa predavaju tužiocu pa im se određuje pritvor. Kazna zavisi od materijalne štete, a šteta je nastala. Nažalost, kod nas se ne računa koliko je potrošeno resursa i novca tokom istrage. Punoljetnicima mislim da je kazna do tri godine, a maloljetnicima otprilike godinu dana uz nadzor Centra za socijalni rad. Krivična odgovornost postoji i kod roditelja”, rekao je Petrović.

“Koliko god nama bilo žao, a zato nas policiju i ne vole, ali mi moramo da postupamo po zakonu. Zakon propisuje šta je društveno prihvatljivo ponašanje, a šta nije. Mene srce boli kada trebamo dijete predati u pritvor gdje je betonska ćelija. Volio bih da djeca posjete zatvor pa da vide da to nisu filmovi, i da to nisu uslovi koji oni misle i da možete igrati Play Station…”, rekao je Petrović.

U nastavku je puštena anketa u kojoj su učenici govorili svoje mišljenje o dojavama bombi.

“Većina je njih znala ko/šta/gdje, imali su svoje grupe. Mi smo im pročitali razgovore na Instagram i Viber grupama. Iz jedne škole su se trojica dogovorila danas ćeš ti, sutra će on, prekosutra onaj. I pričali su raji, djeca su to, hvalila se. Mi smo mogli ovo i pješke, otići u školu i za 10-ak minuta saznati ko/šta/gdje i s kim. Djeca nisu kriminalci i oni ne znaju sakriti. Bitno je napomenuti i da su odgovorni oni koji su znali, a nisu prijavili. Za podstrekavanje postoji krivično djelo “hajde molim te dojavi, imam sutra kontrolni”, svi oni mogu odgovarati”, rekao je Petrović.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Na našu poznatu TV voditeljicu se sasulo staklo: Vozač autobusa se udaljio sa mjesta nesreće

Koliko god poštivali pravila u saobraćaju, nažalost, svjesni smo da oštećeni ili u najgorem slučaju stradati možemo biti zbog...

Još vijesti za vas