Petak, 22 studenoga, 2024

Policajci pretukli krijumčara migranata: Hrvatska mu mora platiti 15.000 eura odštete

Preporučeno

Sud je presudio da je Hrvatska prekršila pravo na zabranu mučenja jer nije provela temeljitu istragu o navodima policijskog nasilja. Zbog toga država mora M. Ć. isplatiti gotovo 15.000 eura odštete i sudskih troškova

Tokom daljnje istrage, M. Ć. je identificirao dvojicu policajaca kao one koji su ga tukli
Hrvatska je suočena s još jednom presudom Evropskog suda za ljudska prava, ovoga puta zbog premlaćivanja M. Ć., muškarca koji je 2017. godine uhapšen zbog krijumčarenja ljudi. Sud je presudio da je Hrvatska prekršila pravo na zabranu mučenja jer nije provela temeljitu istragu o navodima policijskog nasilja. Zbog toga država mora M. Ć. isplatiti gotovo 15.000 eura odštete i sudskih troškova, saznaje N1.

M. Ć. je 20. septembra 2017. uhapšen dok je prevozio grupu ilegalnih migranata. Njegov brat bio je uhapšen samo 15-ak minuta ranije s drugom grupom migranata koji su ilegalno ušli u Hrvatsku. Prema tvrdnjama M. Ć., policajci su ga prilikom hapšenja izvukli iz vozila i nekoliko puta udarili te su ga potom priveli u policijsku stanicu Vrbanja. U službenom izvještaju policije navedeno je kako M. Ć. nije tražio liječničku pomoć, niti je imao vidljive povrede. Također je zabilježeno da se odrekao prava na advokata.

Upravo se čita:  Preminuo Dragan Marković Palma

Međutim, već sljedećeg dana, prilikom predaje pritvorskom nadzorniku Policijske uprave vukovarsko-srijemske, primijećeno je da M. Ć. ima vidljive hematome ispod očiju i na čelu. Povrede su fotografirane, no u popratnoj dokumentaciji navedeno je kako su nastale jer se prilikom izlaska iz automobila okliznuo i pao. Usprkos tome, tokom ispitivanja u Općinskom državnom odvjetništvu u Vukovaru, tužitelj nije postavio pitanja o porijeklu tih modrica.

Optužbe o krijumčarenju i suđenje

Mjesec dana nakon hapšenja, M. Ć. i njegov brat optuženi su za krijumčarenje ljudi. Tokom prvog ročišta u januaru 2018., advokat M. Ć. iznio je tvrdnje o nečovječnom postupanju policije, kao dokaz priloživši snimku prvog ispitivanja. Sud je prihvatio zahtjev odbrane da se prikupi dokumentacija o povredama i zdravstvenom stanju optuženika, ali policajci koji su učestvovali u njegovom hapšenju nisu odmah odgovarali na optužbe.
Tokom daljnje istrage, M. Ć. je identificirao dvojicu policajaca kao one koji su ga tukli. Policajci su odbili dati izjave, a vještaci su potvrdili kako je malo vjerojatno da su povrede rezultat slučajnog pada. Ipak, u oktobru 2019. policajci su ispitani, ali su se branili šutnjom. U februaru 2020. optužbe protiv njih su odbačene zbog nedostatka svjedoka i drugih konkretnih dokaza. Jedan od argumenata za oslobađanje bila je i činjenica da M. Ć. nije odmah prijavio nasilje, a vještak je ostavio mogućnost da su povrede nastale i do 24 sata prije nego što su fotografirane.

Upravo se čita:  Novi detalji hapšenja opasnog Alije Balijagića: Odao ga trag koji niko ne može sakriti

Evropski sud presuđuje u korist M. Ć.

Evropski sud za ljudska prava zaključio je da je Hrvatska povrijedila prava M. Ć. jer nije provela adekvatnu istragu o navodima brutalnosti. Iako M. Ć. nije odmah prijavio nasilje, Sud je zaključio kako to ne umanjuje odgovornost države. Istaknuli su da su svi službenici koji su ga ispitivali mogli uočiti njegove povrede, a da M. Ć. svojim ponašanjem nije dao povoda za nasilje.

Upravo se čita:  Specijalci ne mogu 25 dana pronaći pomahnitalog Aliju: Krije li se Balijagić u BiH?

Država je na kraju proglašena odgovornom za kršenje Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i mora isplatiti M. Ć. gotovo 15.000 eura odštete.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Murphy: RS nema pravo na otcjepljenje, svako djelovanje u tom smjeru značilo bi njen kraj

Retorika o secesiji Milorada Dodika je opasna stvar za Bosnu i Hercegovinu i cijeli Zapadni Balkan, izjavio je ambasador...

Još vijesti za vas