EES sistem koji EU sprema je elektronski sistem koji će bilježiti i pohranjivati informacije o datumu, vremenu i mjestu ulaska i izlaska državljana zemalja izvan EU koji prelaze granice, čime se napušta praksa udaranja pečata u pasoše
Iako je bilo najavljeno da će od ovog mjeseca za građane BiH na granicama sa Evropskom unijom biti uveden novi elektronski sistem koji će registrovati ulaske i izlaske iz EU, od toga za sada ništa. To znači da još neće krenuti provjera na granicama skeniranjem otiska pristiju ili fotografisanjem osoba koje prelaze granicu EU.
Potvrdio je to nedavno i ministar unutrašnjih poslova susjedne nam Hrvatske Davor Božinović, koji je naveo da centralni sistem na nivou EU nije spreman za ovo, te naglasio da on neće ni biti uveden na svim graničnim prelazima odjednom.
Njemačka, Francuska i Nizozemska ranije su potvrdile da nisu spremne još za uspostavu ovog sistema. Na ove zemlje se odnosi oko 40 posto svih prelazaka granice u EU.
Šta je EES sistem?
EES sistem koji EU sprema je elektronski sistem koji će bilježiti i pohranjivati informacije o datumu, vremenu i mjestu ulaska i izlaska državljana zemalja izvan EU koji prelaze granice, čime se napušta praksa udaranja pečata u pasoše.
Automatski će izračunavati trajanje dopuštenog boravka državljana trećih zemalja i izdavati upozorenja državama članicama EU o isteku perioda dopuštenog boravka.
Primjenjivat će se na osobe kojima je potrebna viza za kratkotrajni boravak i na one koji dolaze iz zemalja van EU izuzetih od obaveze posjedovanja vize.
EES će pohranjivati podatke o identitetu, putnim ispravama i biometrijske podatke, koji će se čuvati tri godine za one putnike koji poštuju pravila o kratkotrajnom boravku i pet godina za one koji prekorače trajanje dopuštenog boravka.
U okviru tog novog sistema službenici graničnog nadzora skenirat će otiske prstiju osoba koje prvi put prelaze granicu ili će fotografirati te osobe.
Te će se informacije pohraniti u digitalnom spisu, što će omogućiti da se tačno zna ko ulazi u šengenski prostor sa stranim prostorom i ko ostaje duže od dopuštenih 90 dana, pojasnili su nedavno iz Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.