Utorak, 18 ožujka, 2025

U zamjenu za slobodu? Dodik ponudio Trampu rijetke minerale iz entiteta RS

Preporučeno

Predsjednik bh. entiteta RS dodaje da postoji potencijal saradnje i sa mađarskim premijerom Viktorom Orbano

Postoji otvorenost za sporazum o rijetkim mineralima sa administracijom Donalda Trumpa, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u intervjuu za Američkog konzervativca. On, u tekstu pod nazivom „Evropsko bure baruta: „Bosna je promašena država“ dodaje da se radi o rudnom bogatstvu vrijednom 100 milijardi dolara za čije iskopavanje niti jedna strana kompanija nema dozvole.

U opširnom razgovoru, predsjednik Republike Srpske kaže da su rudna bogatstva procjenjena na 100 milijardi dolara, ali i komentariše raspodjelu novca USAID-a u BiH, te ulogu dosadašnjeg ambasadora SAD u BIH Michaela Murphyja u uspostavljanju Južne gasne interkonekcije.

Upravo se čita:  Cvijanović u Azerbejdžanu: BiH je neuspješna zemlja, predsjednik RS je žrtva montiranog progona

Na pitanje Jovana Tripkovića koji bi bio interes Sjedinjenih američkih država u aktivnom rješavanju krize u BiH i da li bi bio spreman za saradnju za administracijom predsjednika Trampa, Dodik kaže da je za razgovor o mineralima spreman govoriti isključivo sa Trumpom.

„U istočnom regionu Republike Srpske, blizu granice sa Srbijom, postoje značajna nalazišta litijuma, magnezijuma i drugih minerala retkih zemalja. Neka procjena je da njihova komercijalna vrijednost prelazi 100 milijardi dolara“, kazao je Dodik.

Upravo se čita:  Nikšić: Situacija u BiH je još pod kontrolom. Ne kajem se zbog koalicije sa Dodikom

On pojašnjava da postoji spremnost da se omogući proistup nalazištima kompanijama koje odabere Trampova administracija.

„Vlada Republike Srpske, u saradnji sa predsjednikom Trumpom, spremna je da ubrza izdavanje svih potrebnih rudarskih dozvola za američke kompanije odabrane da učestvuju u sporazumu o rijetkim mineralima“, rekao je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske dodaje da postoji potencijal saradnje i sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

Upravo se čita:  Izetbegović: Sukob s Dodikom je bio neizbježan.Vrijeme je da se pokaže da je država jača"

„Do sada nismo dodelili rudarske dozvole nijednoj zemlji ili strani kompaniji. Spreman sam da o ovom pitanju razgovaram isključivo sa predsednikom Trumpom i verujem da bismo mogli postići obostrano korisni dogovor“, zaključio je predsjednik Republike Srpske.

Izdvajamo

Izdvajamo

Kompanija odustala od letova Sarajevo – Berlin

Eurowings ove godine ipak neće uspostaviti liniju Berlin – Sarajevo, koja je bila najavljena u sklopu poticaja Turističke zajednice...

Još vijesti za vas