Srijeda, 27 studenoga, 2024

‘Vesela mašina’ i pecimajstor Ivica Kolanović

Preporučeno

Tuzlanski kanton, pored toga što je poljoprivredni kraj, poznata je i po voćarskoj proizvodnji u kojoj ima primat šljiva, od koje su mogući višestruki proizvodi u ishrani i piću, među kojima su pored sirovog proizvoda najprepoznatljiviji: Suha šljiva, razni đemovi , slatki proizvodi i sokovi, a jedan od najatraktivnijih i nadaleko prepoznatljivih proizvoda je domaća rakija od šljive, koja se dobija posebnom destilacijom (pečenjem) u namjenskim kazanima za proizvodnju rakije. U ne baš tako daleko vrijeme rijetki su bili kazani (popularni veseli stroj) za proizvodnju rakije, koje su mogli imati samo imućni ljudi (gazde), kako su ih tada smatrali, dok danas svaki napredniji čovjek pored ino gazdinskih strojeva na svom imanju posjeduje i kazan za pečenje rakije, među kojima je i Ivica Kolanović iz Lipnice.

Upravo se čita:  Incident u Banjaluci ih nije pokolebao: Simpatičnom pjesmom poslale su poruku pripadnicima MUP-a RS

Ivica se već duži niz godina bavi pečenjem rakije i vrlodobro poznaje proceduru proizvodnje ovog veselog napitka, pored dobre volje, posjeduje dobar kazan za proizvodnju kvalitetne rakije od 80 litara i znanje, naravno, zbog čega je i tražen.

Svaki posao, pa tako i ovaj ima svoja pravila, tvrdi Kolanović i nastavlja: „Tijekom branja šljive treba paziti da je čista, bez lista i ostalih neželjenih primjesa, što je vrlodobro poznato svakom našemu čovjeku, koja treba odležati najmanje tri tjedna u buradima (kacama) zavisi gdje ih vlasnik nakiseli i tek nakon odrađenog procesa vrenja, pristupa se pečenju rakije.Ima više vrsta proizvodnje rakije, meka (25% alkohola), srednja do 40% i ljuta (prepečenica) preko 40% alkohola. Nekada je bila popularna od 25%, dok je danas najtraženija prepečenica, odnosno preko 40% alkohola, što je i najčešći proizvod. Nije jednostavna procedura pečenja rakije, tvrdi Kolanović, pored dobro pripremljenog koma, treba uskladiti odgovarajuću temperaturu, organizaciju rada, skladištenje proizvoda i niz pratećih struktura, ako želiš dobar proizvod. Jer, svaki proizvod ima svoja pravila, pa tako i ovaj i ja pečem rakiju kako gazda kaže”,  zaključuje jedan od poznatijih pecimajstora Tuzlanskog kantona Ivica Kolanović.

Upravo se čita:  Ova golema građevina u BiH proglašena je najvećim promašajem bivše države

Mada se u sadašnje vrijeme najčešće konzumira prepečenica šljivovica preko 45% alkohola, (ljuta rakija) za koju dobri poznavatelji domaće šljivovice tvrde da to već nije domaća šljivovica. Domaća šljivovica je do 39% alkohola, sve preko 40% alkohola je prepečenica i gubi svojstva domaće šljivovice.

Autor: Anto Šimić

Foto: A. Šimić
Foto: A. Šimić

(Bh-index)

Podijeli s prijateljima

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Otkriveno šta je srušilo nadstrešnicu na željezničkoj stanici u Novom Sadu

U vezi s tragičnim incidentom pada nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, u kojem je život izgubilo 15 osoba,...

Još vijesti za vas