Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024

Najtraženija zanimanja u BiH su komercijalista, prodavač, software developer i konobar

Preporučeno

Foto: RSE
Foto: RSE

Radno mjesto u današnje vrijeme predstavlja veliku životnu sigurnost. U vrijeme globalne finansijske krize, u razvijenim zemljama Europe i svijeta, mnogi su bili direktno pogođeni trenutnom krizom kroz gubitak radnih mjesta. Gubitak posla donosi veliku nesigurnost i neizvjesnu budućnost u današnje vrijeme. Prema nekim istraživanjima, gubitak posla se, nakon gubitka bračnog partnera i razvoda smatra najvećim stresom koji pogađa modernog čovjeka.

Međutim, u određenim poljima nije sve tako crno. Čak i u vrijeme krize postoje poslovi i zanimanja koja donose veliku finansijsku dobit i uveliko olakšavaju život. Određena zanimanja, koja su većinom neatraktivna đacima i studentima su u velikoj mjeri najtraženija. Sa njima je dobijanje posla samo stvar trenutka koji se uskoro treba desiti.

Prema riječima Edine Šehović, Social Media i Marketing Managera na portalu www.posao.ba, najtraženija zanimanja od strane kompanija koje se oglašavaju na Posao.ba portalu su: komercijalista, prodavač, software Developer, računovođa, konobar, administrativni službenik, kreditni službenik, farmaceut, direktor (Viši menadžment) i kuhar.

Portal www.posao.ba svake godine radi istraživanje “Najpoželjniji poslodavac godine gdje zaposlenici biraju najpoželjnijeg poslodavca.

“Zahvaljujući istraživanju „Najpoželjniji poslodavac 2013“ koje je obuhvatilo 280 kompanija, nominovanih od strane ispitanika istraživanja, deset kompanija je proglašeno najpoželjnijim poslodavcem protekle godine. To su dm drogerie markt, Coca Cola HBC B-H, Al Jazeera Balkans, Raiffeisen Bank, Microsoft BiH, Violeta, Authority Partners Inc., UniCredit Bank, ASA Group i Philip Morris”, kaže za BrzeVijesti Edina Šehović te dodaje kako svi posjetioci portala Posao.ba i Poslodavac.ba imaju priliku i ove godine učestvovati istraživanju Najpoželjniji poslodavac 2014.

Istraživanje je u toku i traje do 01.04.2014, a učesnici imaju priliku nominovati kompanije koje smatraju najpoželjnijim poslodavcem u BiH, te osvojiti vrijedne nagrade.

Evidentno je da na bh. tržištu postoji odstupanje između ponude kvalifikovanih kadrova i traženih zanimanja od strane poslodavaca, što dovodi do polarizacije tržišta na deficitarne i suficitarne kategorije.

Tako postoje deficitarne kategorije, odnosno kategorije poslova u kojima je ponuda poslova bila veća od potražnje, a također su prisutne kategorije poslova u kojima je ponuda poslova bila manja u odnosu na potražnju.

“Ovakva situacija svakako stvara probleme kompanijama koje spadaju u deficitarne kategorije, obzirom da na našem tržištu ne mogu pronaći dovoljno kvalifikovanog kadra za upražnjene pozicije.”

Kako kaže Edina Šehović, u prosjeku na jedan oglas aplicira 44 kandidata. Na objavljene pozicije apliciralo je 61 429 različitih osoba a poslodavci su primili 124 982 prijave za posao putem portala Posao.ba. Ovo su rezultati analize tržišta iz 2012. godine.

“Upravo smo pri kraju sa radom na godišnjoj analizi tržišta rada za 2013. godinu, o čijim rezultatima će javnost biti blagovremeno obavještena. Ono što trenutno možemo reći jeste da je početkom 2013. godine zabilježen isti broj oglasa za posao kao i u prvom mjesecu 2012. godine čime je pad ponude poslova na tržištu rada po prvi put od 2009. godine zaustavljen”, kaže Šehović te dodaje kako će više detalja i predviđanja trendova za tekuću godinu imati po okončanju analize za 2013. godinu.

Informacije Zavoda za zapošljavanje FBiH kažu kako su na Zavodima za zapošljavanje najtraženija zanimanja iz oblasti intormacionih tehnologija (inžinjeri informatike, inžinjeri elektrotehnike, programeri), inžinjeri mašinstva, farmaceuti, komercijalisti, knjigovođe, šivači, krojači i varioci. ,

Prema riječima Harisa Čuljevića iz Zavoda za zapošljavanje FBiH, krajem januara ove godine na evidencijama kantonalnih službi za zapošljavanje bilo je registrirano 394.856 osoba.

“Dobna struktura nezaposlenih izgleda ovako: osobe od 15 do 19 godina – 13.856, od 20 do 24 godine – 52.271, od 25 do 29 godina – 62.139, od 30 do 34 godine – 50.336, od 35 – 39 godina – 45.282, od 40 do 44 godinu – 43.282, od 45 do 49 godina – 44.040, od 50 do 54 godine – 39.205, od 55 do 59 godina – 29.468, te od 60 i više godina 14.389”, riječi su našeg sagovornika koji dodaje da su kantonalne službe za zapošljavanje u januaru posredovale u zapošljavanju 2.429 osoba sa evidencije nezaposlenih, što ukazuje da kod poslodavaca postoji određena potreba za radnom snagom.

U proteklom periodu su bili uveliko aktivni oglasi za rad u inostranstvu. Čuljević ističe kako je za ovaj segment zadužena Agencija za rad i zapošljavanje BiH.

“Ona u saradnji sa entitetskim zavodima za zapošljavanje realizira određene aktivnosti koje za cilj imaju zapošljavanje naših građana u SR Njemačkoj i Republici Sloveniji, a u skladu sa potpisanim sporazumima sa ove dvije države. U SR Njemačkoj je traženo medicinsko osoblje i određen broj naših građana je tamo već počeo sa radom, dok slovenske firme najviše iskazuju potrebu za kvalificiranim vozačima teretnih vozila i variocima”, napominje Haris Čuljević.

Federalni zavod za zapošljavanje kontinuirano radi na projektima i aktivnostima u cilju smanjenja nezaposlenosti. I ove godine su planirani projekti gdje bi svoje zaposlenje trebalo naći oko 15 hiljada ljudi.

“Što se tiče prognoza za ovu godinu, njih je s obzirom na trenutne društvene okolnosti i veoma komplikovanu političku situaciju, veoma teško davati. Međutim, izuzmemo li te faktore, a s obzirom na procjenu Svjetske banke da će u BiH u 2014. godini doći do porasta industrijske proizvodnje, može se očekivati blago povećana potražnja poslodavaca za radnom snagom”, optmistično je za BrzeVijesti zaključio Haris Čuljević.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Nakon incidenta sa zastavom BiH autobuse iz Banje Luke ispratila policija RS-a, evo šta kaže vozač

Grupe posjetilaca iz Bugojna, Jajca i Donjeg Vakufa danas su u Banjoj Luci bili u središtu incidenta nakon fotografije...

Još vijesti za vas