Avazova aviokompanija Avio Trans je krajem novembra dobila dozvolu za komercijalne letove, ali je nakon mjesec dana oglasila da prodaje svoju jedinu letjelicu
Piše: Centar za istraživačko novinarstvo (CIN)
Kompanija Avio Trans se nalazi u sastavu Grupacije Avaz iz Sarajeva i oglasila je prodaju luksuznog putničkog aviona Cessna, devet mjeseci nakon njegove registracije u Bosni i Hercegovini (BiH).
Prema podacima objavljenim na internetskom oglasniku planechek.com, avion Cessna Citation 550 Bravo je u prodaji od 10. januara, po cijeni od 2,4 miliona dolara.
Direktor Avio Transa Omer Kulo je izjavio za Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva da im treba veći avion i da je to jedini razlog prodaje.
Avion je nakon kupovine u martu 2012. godine registrovan u Direkciji za civilno vazduhoplovstvo BiH (BHDCA) kao vlasništvo Avaza, da bi od 20. novembra kao vlasnik bio upisan Avio Trans iz Sarajeva. Ovu aviokompaniju je osnovala Avazova sestrinska firma Avaz roto press.
Cessna Citation 550 Bravo ima sedam mjesta za putnike i pripada visokoj biznis klasi. Nedugo nakon preuzimanje letjelice Avio Trans je krajem novembra prošle godine dobio dozvolu za obavljanje komercijalnih letova koju izdaje BHDCA.
Prema dostupnim informacijama, najpoznatiji putnik u Avazovoj letjelici bio je ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija. Šef bh. diplomatije je sredinom augusta prošle godine putovao Cessnom na samit Organizacije islamske konferencije (OIC).
Nakon povratka u Sarajevo Lagumdžija je objasnio da je Ministarstvo vanjskih poslova BiH imalo komercijalne ponude iz Slovenije za let do Meke u Saudijskoj Arabiji, uz dva zaustavljanja, po cijeni od 22.000 do 30.000 KM, te da se opredijelio za avion Avio Transa koji ih je koštao samo 8.000 KM.
Međutim, u današnjem razgovoru za CIN Lagumdžija je kazao da na koncu nije plaćeno ništa jer se radilo o donaciji, kao i to da je let imao i humanitarni karakter jer je iskorišten za spašavanje građana BiH iz Sirije.
Osnivač Avaza Fahrudin Radončić je ovu kompaniju prodao bivšoj supruzi u julu prošle godine, a pet mjeseci kasnije imenovan je za ministra sigurnosti BiH.
Radončić nije mogao istovremeno biti ministar i imati upravljačka prava u privatnoj kompaniji jer to zabranjuje Zakon o sukobu interesa BiH.