Banka Srpske je, dva i po mjeseca nakon isteka zakonskog roka, u četvrtak objavila djelimični izvještaj nezavisne revizije o poslovanju za 2014. godinu.
Revizija je dala negativnu ocjenu za poslovanje ove banke, koja je u većinskom vlasništvu RS-a, jer se, kako je navedeno, tokom kontrole poslovanja revizori nisu mogli uvjeriti u vjerodostojnost finansijskog izvještaja o njenom poslovanju.
Šteta građanima
To je i bio razlog jučerašnjeg obraćanja novinarima lidera NDP-a Dragana Čavića, koji je kazao da se na osnovu dostupnih podataka iz revizorskog izvještaja vidi da procijenjeni realni gubitak Banke Srpske za prošlu godinu iznosi 21 milion i 105 hiljada KM.
– Kada se odbije navodna iskazana dobit za koju i revizija sumnja da je vjerodostojna, minimalni gubitak iznosi 20,8 miliona maraka. Ima li se u vidu da je ova banka i u 2013. godini poslovala s gubitkom, onda se dolazi do računice prema kojoj je ukupno izgubljeno 30 miliona KM, odnosno i sav iznos javnog novca RS-a uložen u dokapitalizaciju bivše Balkan Investment Banke, koja je nakon što su litvanski vlasnici napustili Srpsku, kupljena od Vlade RS-a, kazao je Čavić.
Dodao je da se na osnovu revizorskog izvještaja vidi da je izloženost Banke Srpske visokom kreditnom riziku 95 miliona, što navodi na zaključak da su ispunjene zakonske pretpostavke da se toj banci oduzme licenca za dalji rad.
– Činjenica je da je Banka Srpske u očajnom stanju i za to je najodgovornija Vlada RS-a, pod čijim su pritiscima i odobravani krediti. Ja sam protiv likvidacije bilo koje banke, jer najveću štetu od toga trpe građani čija su sredstva u njima deponovana, ali za ovo neko mora odgovarati. A najodgovornijom smatram direktoricu Agencije za bankarstvo RS-a Slavicu Injac, koja nije ništa preduzela, kao što je to bilo i u slučaju Bobar Banke, podvukao je lider NDP-a.
Zbog plasmana koje je Investiciono-razvojna banka RS-a imala prema Bobar Banci nad kojom je već otvoren likvidacioni postupak, te stanja u Banci Srpske u koju je plasirano približno 300 miliona KM, Čavić je istakao da je Vlada svjesno pod rizik dovela novac građana RS-a. Osvrnuo se i na izjavu predsjednika entiteta Milorada Dodika, koji ga je u četvrtak optužio da je kriv zbog odustajanja investitora od dokapitalizacije Banke Srpske.
Podsjećamo, Dodik je koncem juna saopštio da su u završnoj fazi razgovori o privatizaciji Banke Srpske, koja bi trebalo da bude privatizovana i dokapitalizovana sa približno 300 miliona eura, a što bi doprinijelo stabilizaciji javnih finansija. Čavić je, komentarišući te izjave predsjednika RS-a, tada kazao kako je malo vjerovatno da će bilo koji investitor kupiti posrnulu banku i tako veliki iznos novca u nju uložiti, da bi potom taj novac u vidu kredita dao Vladi RS-a za finansijsku konsolidaciju budžeta.
– Ako predsjednik RS-a smatra da sam ja krivac što je investitor odustao od kupovine Banke Srpske, onda mi je samo drago što investitori vjeruju meni, a ne Dodiku, naveo je Čavić.
Komentarišući razgovore koje Savez sindikata RS-a vodi s predstavnicima parlamentarnih stranaka o donošenju novog zakona o radu, kazao je da se NDP pozivu nije odazvao, jer ne vjeruje predstavnicima SSRS-a i ne žele razgovarati o nečemu što nisu vidjeli.
Amandmani
– Sindikat je koliko jučer bio sedamnaesto ministarstvo u Vladi RS-a i pred prošlogodišnje izbore jasno su kazali da im je ekonomski program SNSD-a najprihvatljiviji. Uz to, Vlada će zakon o radu uputiti u Narodnu skupštinu i poslanici NDP-a na njega će djelovati amandmanski, kazao je Čavić.
Istakao je da zakon o radu nije uslov iz reformske agende, već zahtjev MMF-a bez čije finansijske pomoći Vlada RS-a ne može obezbijediti finansijsku stabilnost. Prema njegovim riječima, u NDP-u smatraju da se uz zakon o radu moraju donijeti i drugi, koji će osigurati socijalnu zaštitu radnika, odnosno koji će na teret vlasti kompenzirati radnička prava.
– Ako se SSRS-a opredijeli za vanparlamentarnu borbu kako bi se očuvala stečena prava radnika, ukoliko se njihovi i naši stavovi budu podudarali, mi ćemo ih podržati i pridružiti im se u toj borbi, zaključio je Čavić.