Danas s u našoj zemlji očekuje pretežno sunčano i vruće. Poslije podne u Bosni umjeren razvoj oblačnosti. Lokalnog pljuska uz grmljavinu uglavnom može biti na području Krajine i na sjeveru Bosne. Vjetar slab, većinom jugozapadnog smjera. Na sjeveru i sjeveroistoku Bosne vjetar sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 34 i 40°C, lokalno do 42°C.
U Sarajevu pretežno sunčano vrijeme. Najviša dnevna temperatura zraka oko 37°C, saopćeno je iz FHMZ-a.
Danas je također na snazi crveno upozorenje zbog visokih temperatura zraka i to širom Bosne i Hercegovine, osim u planinskim područjima.
“Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 35 i 40°C, lokalno na jugu, sjeveru i centralnim područjima do 42°C”, stoji u upozorenju koje je izdao FHMZ.
O vremenskim prilikama koje nas očekuju oglasio se i poznati bh. meteorolog Nedim Sladić.
Navodeći kako je polje u kojem je stekao svoje zvanje toplotni valovi, Sladić ističe kako na njima ne bi trebao kiksati te bi ih trebao najbolje poznavati od svih ostalih pojava.
– Kada sam prije šest dana pisao prognozu u kojoj sam objašnjavao termodinamičke karakteristike koje sam mogao uočiti na prvu iz prognoznog materijala, spomenuo sam i “vertikalne profile tipične za sjever Afrike”.
E, pa, imamo ga – i to na primjeru Sarajeva za utorak, napisao je Sladić sinoć na vom Facebook profilu.
– I to baš onakav kakav viđamo u udžbenicima tropske meteorologije, istakao je poznati meteorolog.
– Dobro izmiješan i duboki konvektivni granični sloj skoro do 3.5 km visine, s manjom plitkom inverzijom (ne više od oko 300-400 metara visine), te izraženiju razliku između temperature zraka i temperature rosišta, što u konačnici osigurava vertikalni profil u kojem nema puno vlage. Tek je nešto više vlage na oko 4 km visine, iznad inverzivnog sloja, dovoljno za slab, lokalan razvoj oblačnosti tokom dana, uglavnom altokumulusa, dok je gore ponovo čisto plavo nebo.
Pogledajmo i potencijalnu temperaturu zraka, odnosno koliku temperaturu zraka bi imala parcela zraka koju bismo, kada bi je adijabatski (tj. bez razmjene energije) spustili na 1000 hPa. Posmatrajući cijeli konvektivni granični sloj, potencijalna temperatura sutra (danas, op. pr) iznosi 40 °C. Vidimo i da je atmosfera nad gradom stabilna.
Suh zrak, suha podloga i polje visokog zračnog pritiska. Na oko 5.5 km visine je snažan termobarički greben koji djeluje kao poklopac i ne dozvoljava bitnije formiranje oblaka. Osim toga, spomenimo i to da je sutra (u utorak, op. pr) relativna vlažnost zraka niska, upravo zbog izražene T-Td razlike (razlike u tački rosišta i temperature zraka), ali i izražene kompresije unutar spomenutog procesa koji zagrijava i isušuje zrak. Zbog toga će sparina izostati, a relativna vlaga pasti i ispod 15%.
S obzirom na sve navedeno, termodinamički gledano, sutra i Sarajevo se približava brojci od blizu 40 °C, naveo je Sladić.