Utorak, 26 studenoga, 2024

Crne udovice “okupirale” kuće na Jadranu, mještani prestrašeni, protuotrova nema

Autor:24sata.hr

Preporučeno

Crna udovica spada među najpoznatije i najotrovnije paukove na svijetu, ima ih na svim kontinentima. U Hrvatskoj su najčešće u Istri, primorju i u Dalmaciji, a najlakše ih je prepoznati po crvenim pjegama na zatku.

Na otoku Rabu, u Hrvatskoj, mještani su prestrašeni za svoju sigurnost, ali i sigurnost turista. Sve zbog, kako su kazali hrvatskim medijima, pojave crnih udovica koje su otrovne, a u Primorsko-goranskoj županiji protuotrova nema.

“Crne udovice su standardni stanovnici otoka, navikli smo na njih, ali ne da su nam u dvorištima i kućama kao posljednjih mjesec dana. Nalazimo ih u kaminima, pred ulaznim vratima, na terasama i u kućama”, rekla je za 24 sata čitateljica s Raba.

Snimila je i video koji se nalazi na dnu ovog teksta.

“Previše sam se tresla dok sam snimala, ali mislim da se jako dobro vidi da su crne udovice”, rekla je.

Čitateljica kaže kako je kontaktirala ambulantu na Rabu, Zavod ja javno zdravstvo Primorsko-goranske županije i ministarstvo oko protuotrova.

Upravo se čita:  Zločin koji potresa region: Ubica završio u zatvoru istoga dana kada je Amar Softić ubijen, ali zbog drugog kaznenog djela

“Saznala sam da u cijeloj županiji nema protuotrova! Hrvatska kao turistička zemlja nema ni minimalnu zalihu protuotrova za ugriz crne udovice?!”, priča ogorčena čitateljica.

Otrov 15 puta jači od otrova čegrtuše

Crna udovica spada među najpoznatije i najotrovnije paukove na svijetu, ima ih na svim kontinentima. U Hrvatskoj su najčešće u Istri, primorju i u Dalmaciji, a najlakše ih je prepoznati po crvenim pjegama na zatku.

Boja pjega mijenja se ovisno o starosti – dok su crne udovice mlade, pjege su bijele, a kako rastu počinje se pojavljivati u sredini pjege narančasta mrlja. Ona se postepeno širi i tamni. Kod ženke pjega postupno pocrveni, a u mužjaka ostane bijeli obrub oko pjege. Otrov im je 15 puta jači od otrova čegrtuše, a udara na živčani sustav i brzo se širi.

Kod ljudi, otrov crne udovice izaziva jaku bol u limfnim čvorovima, dehidriranost, pretjerano znojenje, grčenje, javlja se porast ili pad tjelesne temperature, pad tjelesne težine, crvenilo, osjećaj sitosti i mučnine.

Upravo se čita:  Novi detalji drame u Zagrebu: Mecima zasuli automobil bh. registarskih tablica, svjedoci čuli pucnjeve

Ugriz crne udovice može biti smrtonosan.

‘Mi nemamo protuotrov’

Iz 24sata.hr su kontaktirali Zavod za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije i odgovorili su im da nemaju protuotrov i da ne mogu govoriti o drugim institucijama koje bi ga mogle imati.

Pa su kontaktirali i ambulantu na Rabu, Zavod za javno zdravstvo i KBC Rijeku. Iz Zavoda za javno zdravstvo rekli su da to ne ide preko njih, već preko hitne i bolnice koje rade kliničku obradu.

Inače, crna udovica jedan je od najpoznatijih i najotrovnijih pauka na svijetu, a u Hrvatskoj su najopasnije u ljetnim mjesecima. Krajem juna, u julu i avgustu crne udovice se pare – i upravo tada ih se treba čuvati. Rasprostranjene su duž jadranske obale, a iako nisu agresivne životinje, do ugriza najčešće dolazi kad joj se čovjek približi bosom nogom, pa pauk instinktivno reagira ugrizom.

Upravo se čita:  Poznati meteorolog razbio mit o najhladnijoj zimi u 65 godina: Evo šta nas zapravo čeka i kad će biti najgore!

Šta raditi ako vas ujede crna udovica?

Ugriz crne udovice je bezbolan, te često prođe i nezapažen. Do problema dolazi oko sat vremena nakon ugriza. Prvo se pojavljuje blago crvenilo i naticanje kože, a slijedi grčenje mišića oko mjesta ugriza. Grčenje se potom širi na grupu većih mišića kao što su trbušni, leđni, grudni i bedreni. Mogu biti zahvaćeni i glatki mišići, primjerice bronha ili maternice. Od ostalih simptoma obično su prisutni mučnina i povraćanje, glavobolja, profuzno znojenje, pritisak u grudnom košu, anksioznost te porast krvnog tlaka i ubrzani rad srca.

Osoba koju je crna udovica ugrizla mora što prije doći do liječnika i krenuti s terapijom. Ugrizena osoba obično se oporavi unutar dva do pet dana. Komplikacije se najčešće događaju kod djece, starijih osoba i srčanih bolesnika. Do smrti dolazi u oko pet posto slučajeva, uglavnom kod ljudi koji ne prođu odgovarajuću terapiju.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Neradna nedjelja u FBiH: Promašena odluka, prihodi od PDV-a se sele u RS

Građani Federacije BiH očekivali su da će minimalna plata porasti na 1.000 KM, ali iz Vlade FBiH stiže vijest...

Još vijesti za vas