Mark Zuckerberg i Lei Jun osnivač i izvršni direktor Xiaomi Inc. razgovarali su o mogućoj investiciji Facebooka u ovu vodeću kinesku kompaniju za proizvodnju smartphone uređaja čija je vrijednost samo u toku prošlog mjeseca porasla za 1,1 milijardu dolara, ali dogovor nije materijalizovan, prenosi Reuters iz dobro obavještenih izvora.
Razgovor koji je vođen na privatnoj večeri tokom Zuckenbergove posjete Pekingu u oktobru nikada nije formalizovan, ali se sa sigurnošću može reći da su njih dvojica razgovarali o političkim i komercijalnim implikacijama Facebookove investicije u kinesko tehnološko čudo koje danas vrijedi 45 milijardi dolara, obzirom na činjenicu da je ova najpopularnija globalna društvena mreža zabranjena u Kini od jula 2009.
Izvori navode da potencijalna investicija nije velika, ali su u razgovorima posebno naznačene potrebe izgradnje čvrste veze između kineskih i američkih kompanija obzirom na brzo rastuću kinesku tehnološku industriju.
Ova investicija bi umnogome unaprijedila međunarodnu reputaciju ovog sve popularnijeg kineskog proizvođača nazvanog “kineski Apple” među njegovim obožavateljima koji bi na ovaj način bili uvezani u američki društveni fenomen sa više od 1,3 milijarde korisnika. Facebook bi, s druge strane, ovom investicijom sebi obezbijedio dalju ekspanziju na tržište najmnogoljudnije zemlje na svijetu, za koji mu je potreban potencijalni partner. Razgovori o mogućoj saradnji su započeli sredinom 2014.
Direktor Xiaomija još uvijek nije u potpunosti spreman za ovaj korak, prije svega radi mogućih negativnih političkih implikacija koje bi prodaja dionica ovoj američkoj kompaniji mogla imati, obzirom na to da je Facebook još uvijek nepoželjan u Kini. Nadalje, Xiaomi je zabrinut kakve bi posljedice takav dogovor mogao imati na njihovo strateško partnerstvo sa Googleom, čiji operativni sistem Android pokreće njihove mobilne uređaje.
Xiaomi je nedavno objavio da je tokom prošlog mjeseca zabilježio rast od 1,1 milijardi dolara investicija uključujući All Stars Investment, investicioni fond koji se bavi ulaganjem o uvu vrstu biznisa, sa sjedištem u Hong Kongu, DST Global, privatnu investicionu kompaniju koja ima svoje udjele u Facebooku i Alibaba Group, GIC, singapurski investicioni fond, kineski fond Hopu Management i osnivača Alibabe, Jack Ma’s Yunfeng Capital
Ukupna vrijednost ove kompanije, samo tri godine nakon prodaje svog prvog telefona, narasla je na 45 milijardi dolara. U 2014. godini kompanija je ostvarila prihod od skoro 12 milijardi dolara.
Zuckerberg u Kini vidi ključ za ostvarenje svoje vizije o globalnom povezivanju planete. Ali, kao što je to slučaj sa Googleom i Twitterom, ovaj div društevih mreža blokiran je u Kini iz razloga potencijalnog ugrožavanja nacionalne sigurnosti.
Lu Wei, vodeći kineski zvaničnik zadužen za kontrolu i cenzuru internetskih sadržaja, upozorio je da su društvene mreže, a posebno inostrani sevisi, mogući destabilizacioni faktori za kinesko društvo. Međutim, i sam Lu je posjetio sjedište Facebooka u SAD-u, što je potaknulo špekulacije o otopljavanju odnosa između Facebooka i kineske vlade.
“Facebook želi ući u Kinu, a Xiaomi Technology želi se proširiti izvan kineskog tržišta, tako da obje kompanije prepoznaju važnost zajedničkog rada”, navodi još jedan dobro obaviješteni izvor koji želi ostati anoniman.
Iz obje kompanije su demantovali ove natpise.
Dva izvršna direktora se poznaju od ranije, a svoje odnose su unaprijedili prošle godine. U oktobru je Zuckenberg pozvan na večeru u Leijevu kuću u Pekingu, zajedno sa direktorom za razvoj u Facebooku Johnom Lagerlingom i Vaughanom Smithom, potpredsjednikom za strateške projekte. Slijedeći dan, Zuckenberg, čija je supruga kinesko-američkog porijekla, održao je predavanje na prestižnom Tsinghua univerzitetu i zadobio pohvale i aplauz za svoj govor na mandarinskom jeziku odgovarajući na pitanja okupljenih studenata tokom 30 minutne sesije.