Utorak, 11 veljače, 2025

Građani Federacije BiH okrenuti dobrovoljnom osiguranju zbog neplaćenih doprinosa

Preporučeno

Dobrovoljno osiguranje mogu uplaćivati osobe između 15 i 65 godina koje imaju prebivalište u Federaciji BiH i koje nisu u obaveznom osiguranju, odnosno nemaju radni odnos

Mnogi radnici u Federaciji BiH suočavaju se s velikim problemom neplaćenih doprinosa za penzijsko osiguranje, što dovodi do otežanog ostvarivanja prava na penziju, jer im se ne evidentira dovoljno radnog staža. Poslodavci koji ne izmiruju svoje obaveze prema zaposlenima postavljaju ozbiljne prepreke za buduće penzijsko osiguranje, što je dovelo do toga da sve veći broj građana odlučuje da samostalno uplaćuje doprinose putem dobrovoljnog osiguranja.

Prema podacima Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO/MIO), iznos mjesečne uplate za dobrovoljno osiguranje u 2025. godini iznosi 359,89 KM, što je povećanje od oko 30 KM u odnosu na prošlu godinu kada je iznos bio 329,63 KM. Ovo povećanje je usklađeno sa prosječnom platom iz 2024. godine, a omogućava građanima da doprinesu svojoj penzijskoj sigurnosti, unatoč problemima u sistemu.

Upravo se čita:  Hoće li biti novog snijega? Sladić objavio prognozu za naredne dane

Dobrovoljno osiguranje mogu uplaćivati osobe između 15 i 65 godina koje imaju prebivalište u Federaciji BiH i koje nisu u obaveznom osiguranju, odnosno nemaju radni odnos. Potrebno je sklopiti ugovor s Federalnim zavodom PIO i redovito uplaćivati iznos doprinosa. Također, prilikom registracije, potrebno je dostaviti liječničko uvjerenje kako bi se osigurao da osiguranik ispunjava uvjete za zdravstvenu sposobnost.

Jedan od ključnih razloga za uplatu dobrovoljnog osiguranja je mogućnost dostizanja minimalnih 15 godina radnog staža, što je uvjet za ostvarivanje prava na starosnu penziju sa 65 godina. Ova opcija je posebno korisna osobama koje su radile u inostranstvu, ali im nedostaje nekoliko godina osiguranja u BiH.

Upravo se čita:  Farmaceutkinja i zastupnica u Skupštini KS: "Za Caffetin i Andol nije potreban recept. To su lijekovi za koje je odobren režim izdavanja pacijentima bez recepta"

Dobrovoljno osiguranje također je popularno među onima koji su radili “na crno” ili kao freelanceri, jer im omogućava da naknadno reguliraju svoj penzijski status. Ovakav način osiguranja pruža priliku radnicima koji nisu bili prijavljeni za rad ili koji nisu imali osiguranje da sada osiguraju svoju penziju za budućnost.

Penzijski sistem u BiH suočava se s velikim izazovima, a jedan od njih je i neodgovorno ponašanje poslodavaca koji ne prijavljuju radnike ili ne uplaćuju doprinose. Iako postoje inspekcijske službe koje povremeno vrše kontrole, mnogi radnici tek nakon mnogo godina rada shvate da nemaju evidentiran staž, što ih primorava da se odluče na uplate doprinosa kako bi sebi osigurali penziju.

Upravo se čita:  BH Meteo ima novu prognozu: Naši krajevi izgledaju kao područje između “dvije vatre”

Iako je iznos dobrovoljnog osiguranja povećan, za mnoge građane to je jedini način da osiguraju pravo na penziju u budućnosti, posebno s obzirom na trenutno stanje u sistemu penzijskog osiguranja i praksu neplaćanja doprinosa od strane poslodavaca.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Tužne vijesti: U nesreći na autoputu u Zagrebu poginuo mladi otac iz BiH

Na autocesti A1 kod Draganića u nedjelju, 9. februara, u 16:40 sati dogodila se teška saobraćajna nesreća u kojoj...

Još vijesti za vas